CJ 4DPLEX tarafından geliştirilen 4DX teknolojisi izleyicilere daha önce benzerini yaşamadıkları bir film deneyimi sunuyor.

Bu teknoloji daha önceleri İngiltere’den İsviçre’ye, Macaristan’dan, Polonya’ya, Romanya’dan, Çek Cumhuriyeti’ne kadar Avrupa’da ki pek çok ülkede yüksek başarı performansı ile kendini kanıtlamış bir teknoloji olarak ön plana çıkıyor.

Filmlerde hareket, titreşim, su, rüzgar, ışıklandırma, koku ve diğer unsurları kullanarak sinema izleyicisini gerçek anlamda filme dahil eden bir deneyim sunuyor.

Büyük alışveriş merkezlerinde veya eğlence merkezlerinde bulunan adı 6D, 7D, 8D, 9D olan bu sinemalardan farkı ne dediğinizi duyar gibiyim. Bu tip sinemalarda max. 5 ila 6 dakika arasında süren kısa film gösterimlerinde temelde 4DX teknolojisine benzeyen fakat daha ilkel bir teknoloji kullanılmaktadır. Dünyaca ünlü sinema teknolojileri sağlayıcısı, Mars Cinema Group’un bu teknolojiyi desteklemesi ile birlikte uzun metrajlı Hollywood filmleri üretilmeye başlanması kendini diğer basit teknolojilerden ayırmayı başarıyor ve sinemaseverlere adeta filmin içindeymiş hissi ile eşsiz bir deneyim yaşatıyor!

ABD’de 4DX ile sunulan ilk film 2010 yılında Avatar oldu. Bu teknolojiye sahip sinema salonları artıyor. Güney Kore merkezli CJ Group, 4DX teknolojisini Japonya, Tayvan, Şili, Kolombiya, Hırvatistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere taşımayı planlıyor. ABD’de de Las Vegas ve Los Angeles gibi şehirlerde 4DX filmler yayınlanmaya başladı.

4dx

2010 yılından bu yana 200’den fazla Hollywood filmi 4DX olarak yayınlandı ve Haziran 2015 itibariyle, 34 ülkede 173 mekanda 24 binden fazla 4DX koltuğu bulunuyor.

Bu teknolojiyi tekrar gündeme getiren film şuan gösterimlerde olan ‘Mumya’ filmi oldu. Bu teknolojiyi deneyimlemek isteyenler Marmara Forum, Panora ve Emaar Square Mall’a gidip Mumya filmini bu sinemalardaki özel salonlarda izleyebilirler.

Ayrıca gelecek hafta vizyona girecek olan Transformers 5:Son Şövalye filminin de bu teknolojiyi destekleyeceğini söylemeden geçmeyelim…

YORUMLAR