#Mobil

ABD Basit Bir Android Uygulamasına 1.4 Milyon Dolar Ödedi!

ABD’nin yaptırmış olduğu basit bir Android programının karşılığında 1.4 Milyon Dolar ödeme gerçekleştirdi. İnternet üzerinden yapılan yorumlarda ise bu kadar basit bir uygulamaya bu kadar ücret ödendiği tartışılıyor. ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin havaalanlarında kullanılması amacıyla gelişimi yapılan uygulamaya oldukça büyük bir ücret ödedi. Bu ücret karşılığında ABD’de ki uygulama firmaların diline düşmeyi başarmış oldu.

Gelişimi yapılan uygulamanın oldukça basit bir çalışma mekanizması bulunuyor. Android yazılımcısı olan Chris Pacia’nın bu uygulamayı 10 dakikada yaptığı videoyu internet ortamında yayınladı. Chris Pacia videoda yapmış olduğu açıklamalarda ise bu kadar kısa sürede yapılan uygulamaya neden gereğinden fazla ödeme yapıldığını vurguluyor.

IMG_6317[1]

Bahsi geçen uygulamanın temel amacı ise; Yolcuların güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlamak için sağa ya da sola rastgele çıkan bir uygulama ile onları yönlendirmek.  ABD Ulaştırma ve Güvenlik Dairesi ise bu uygulama için yaklaşık olarak 47 bin dolar değerinde ödeme yapıldığını ifade ediyor fakat Kevin Burke’ün FOIA için yazmış olduğu blog yazısı içerisinde harcamalarla ilgili olarak bir detay yer almasa bile ödenen rakamın 336 bin dolar değerinde olduğunu vurguluyor.

Durumu özetleyecek olursak ortada birden uygulama adına geçen bir fiyat bulunuyor. Chris Pacia’nın benzer olan sistemi 10 dakika içerisinde yapmış olması uygulamanın oldukça kolay olduğunu da ifade ediyor. Bu kadar fazla miktarda ödemenin yapılması oldukça üzücü olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR