#Genel

ABD siber anlamda korkudan titriyor!

İnternetin yaratıcısı bir ülke, dünyanın en büyük siber gelişim şirketlerine ve internet girişimlerine sahip bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nin siber saldırılardan korktuğu hatta son zamanlarda adeta korkudan titrediğini size söylersek bize gülebilirsiniz ancak hayır gülmemelisiniz çünkü bunlar tamamen gerçek!

Geçtiğimiz aylarda Wikileaks üzerinden Hillary Clinton’ın partisinin içerisinde gerçekleşen mail görüşmelerinin sızdırıldığını eğer bilmiyorsanız size söylemiş olalım, işte o günden itibaren özellikle siyasiler ve hatta ABD hükümeti bile siber saldırılardan derin korku ve endişe duymaya başladı diyebiliriz. Saldırıların ABD’nin neredeyse gerçekleşen her saldırıda belirttiği gibi Rus hackerlar tarafından gerçekleştirdiği iddia edilmekte fakat elbette kesin bir bilgiye sahip
değiliz.

Peki ABD gerçekten korkmalı mı? Başına ne gelebilir?

Yeni Medya teknolojilerinin böylesine hüküm sürdüğü ve giderek dijitalin gücünü artırdığı bu günlerde herşey internet üzerinden gerçekleşmekte dolayısıyla bir ülkenin reel güvenlik ağı kadar web güvenlik sistemleri de bir o kadar önem taşıyor ancak internet insanların yarattığı bir sistem olduğu için aynı şekilde insanlar tarafından deşifre edilip çökertilebiliyor aslında bu oldukça mantıklı diyebiliriz yani internet üzerinde karşılıklı kitleler ( devlet – karşı devlet) sürekli savaş halinde ve tetikte bulunuyor.

ABD dünyanın en büyük internet ağına sahip dolayısıyla büyük lokmanın büyük düşmanı olur düşüncesiyle ABD’nin bu korkusunu mantıklı buluyoruz hele ki seçimlerin yaklaştığı bu günlerde korkunun giderek artması çok rahat açıklanabiliyor.

ABD 2004 yılında oy verme sisteminde kağıt kullanımını geride bırakarak elektronik oylama sistemine geçiş yaptı ve hala bu sistemi kullanıyor, seçmenler oy verecekleri noktaya giderek dokunmatik ekranlar üzerinden seçimlerini yapıyor ve seçimleri Washington, DC’de bulunan ana bilgisayarlara aktarılıyor ve gün sonunda bilgisayarlar tarafından oranlar hesaplanarak sonuçlar ortaya çıkıyor. Yaklaşık 12 yıldır ABD’de uygulanan bu sistemle ilgili ise eleştiriler ve endişeler günden güne artış gösteriyor, bu yıl hükümete ve siyaseti partilere gerçekleşen siber saldırıların üzerine endişeler hiç olmadığı kadar artış gösterdi hatta halktan bazı kesimler tarafından bu sistemi durdurmak ve kağıda geri dönüş yapmak için imza kampanyaları düzenleniyor.

Hükümet oylamaların özel sistemler tarafından güvende olduğunu ve sunucuların sürekli olarak kameralar ile izlendiğini belirtse de uzmanlar her bilgisayarın bir şifresi olduğunu alanında üst düzey uzmanlar tarafından bu şifrelerin kırılabileceğini ( bu uzman kişilerin Rusya ve Hindistan’da bulunduğu tahmin edilmekte.) ve oylamalarda kimsenin fark edemeyeceği şekilde değişiklik yapılabileceğini belirtiyor ayrıca bilgisayarlar oylama sonuçlarında bir hata yaptığında bunun doğrulanamayacağı ve tekrar bir seçim yapılması gerektiği de siber güvenlik uzmanları tarafından belirtiliyor.

ABD’de oy güvenliği için çözüm ne?

Washington’da kamu çıkarlarını gözeten bir araştırma kurumunda görevli uzman Gary Kalman basit gibi görünen ancak milyonlarca dolar maliyet gerektiren bir öneride bulunuyor.

Kalman, oy verme merkezlerinde oy kullanılmasını sağlayan her bilgisayar oy verilerini ana bilgisayara göndermeden önce kendi belleğinde tutsun ve oy sonucunda basit bir çıktı ile merkezdekilere durumu bildirsin. Ülke çapında oylama sonuçları açıklandığında bilgisayarların yanlış hesaplama yaptığına dair bir şüphe olursa her merkezde bulunan merkezin oy sonuçlarını içeren bu kağıtlar ülke çapında toplansın ve bir sağlaması yapılsın diyor.

Oldukça mantıklı olan bu sistem elbette uygulanabilir ancak hiçbir oy bilgisayarında bir çıktı verme özelliği bulunmuyor dolasıyla ABD’deki her oy merkezi için toplamda binlerce bilgisayara ihtiyaç duyulacak ve bu da ciddi maliyetlere yol açacak ancak ülkenin kaosa sürüklenmesindense ABD’li yetkililerin seçimlere kadar bu sisteme geçeceğini düşünüyoruz. Hep beraber göreceğiz.

[haber id=”1766″]

YORUMLAR