#Genel

ABD’de drone gazeteciliği dönemi başlıyor

Journo‘da yayınlanan habere göre ABD’de bulunan haber merkezlerinde drone kullanılarak gazetecilik faaliyetleri yapılması yani yeni bir terimle ”drone gazeteciliği” yapılması 60 gün içinde yasal hale gelecek.

Kimlerin drone gazetecisi olabileceği sorusu ise şöyle yanıt buluyor; 16 yaşını geçmiş İngilizce’ye hakim ve Kısım 107 sertifikasına sahip herkes drone gazeteciliği yapabilecek. Kısım 107 sertifikasını almak için adaylar ABD’de hava operasyonu kuralları hakkında teknik bilgi içeren bir teste tabi tutuluyor ve testin %70’ini başarıyla geçen her aday bu sertifikayı almaya hak kazanıyor.

Peki drone gazeteciliğinde ne gibi sınırlamalar var?

Yukarıdaki koşulları geçen ve artık drone gazetecisi olan herkes istediği gibi drone uçuramayacak bunun da kendi içerisinde kuralları bulunuyor;

  1.  400 feet’in üzerine çıkılması yasak.
  2. Uçuşlar yalnızca gündüz gerçekleştirilebilecek.
  3. İnsanlara yakın yerlerde ve insanların üstünde uçuş yapılmayacak.
  4. En önemlisi araç yalnızca pilotun görüş mesafesi içerisinde uçurulabilecek.

Kurallara baktığımızda insanlara yakın yerlerde ve gözle göremediğimiz ancak kamerayla bağlantı kurabildiğimiz yerlerde drone uçuramayacaksak neden drone uçuracağız sorusu akla gelebilir ancak bu yasalar her durum göz önüne alınarak hayata geçirilmekte yine de şimdilik herşey kesinleşmiş değil ve 4. maddeyle ilgili tartışmalar sürmekte 2 ay sonra konu yasallaşınca herşeyi net olarak göreceğiz.

YORUMLAR