#İnternet

Adblock Plus ”kabul edilebilir” reklam yayımlayacak

Dünyanın en büyük reklam engelleme uygulaması Adblock maddi gelirini artırmak için reklam satışına başlayacak. Bu cümle size şaka gibi gelebilir ancak tamamen gerçek Adblock ise bu konuda reklam yayımlama yerine ”kabul edilebilir reklam yayımlama” cümlesini kullanarak kullanıcıları rahatsız etmeyen reklamları yayımlayacaklarını belirtiyor ancak bu ifadenin bir reklam engelleme uygulamasının reklam yayıncılığına başlamasındaki ironiyi gölgelemediği de ortada.

Adblock 2009 yılından itibaren dünyada internet reklamcılığının kurallarını değiştiren ”kullanıcı dostu” olarak ün kazanmış bir uygulama olarak biliniyor. Adblock reklam yayıncılarının savaş açtığı kullanıcıların ise sahiplendiği bir platform haline dönüştü ancak kısa süre sonra kendisi de Adblock Plus’da reklam yayıncılığına başlayarak bu ünvanını lekeleyecek mi merak ediyoruz. Bu durumu sizler için araştırıp yorumladık.

Kabul edilebilir reklam nedir?

Adblock Plus uzun yıllardır reklam engelleyen bir platform, tahmin edersiniz ki böyle bir platformun  reklam verilerini topladığı büyük bir arşivi vardır yani Adblock her türlü reklamı engellerken en çok engellenen reklamlar, en az yayımlanan reklamlar gibi sıralamalarla bir yandan internet reklamcılığının en büyük veri havuzunu da oluşturdu bütün bunların sonucunda kendisi de reklam yayıncılığı işine giriyor ancak kendi deyimiyle ”kabul edilebilir” reklam yayıncılığı yapacak yani Adblock kendi deneyimlerinden yola çıkarak kullanıcılara  en çok gösterilmeye çalışılan ve kullanıcıların en çok nefret ettiği reklamları asla yayınlamayacak. Kullanıcıları rahatsız etme potansiyeli en düşük olan reklamlar Adblock kullanıcılarına gösterilecek.

Her sitede Adblock reklamı mı gösterilecek?

Tabiki hayır, reklamı engellenen ancak Adblock reklam yayımcılığını kabul etmemiş hiçbir sitede bu reklamlar gösterilmeyecek gösterildiği takdirde bu illegal bir yol olurdu. Reklamlar sadece Adblock yayımcılığını kabul etmiş yayıncılar tarafından Adblock kullanıcılarına gösterilecek.

[haber id=”971″]

Kazanç ne olacak?

Adblock reklamları farklı bir kazanç stratejisi üzerine kurulu yayıncılar Google reklamlarına göre daha fazla para kazanacak çünkü reklamlardan elde edilen gelirin %80’lik kısmı yayıncıya ait, %6’lık geliri Adblock Plus alırken geri kalan geliri diğer üçüncü partiler paylaşıyor.

Bir reklam engelleyicisinin reklam yayınlaması neden?

Bu konuyla ilgili en çok merak edilen ve sorulan soru bu. Reklamcılık internet gibi yayım ortamlarında para kazanmanın en büyük ve kolay yolu böyle bir yol kapandığında maddi gelir elde edilemiyor ve maddi döngüsü olmayan hiçbir kuruluş da yaşamını sürdüremiyor.

Adblock başlı başına bağımsız bir kuruluş ve bu zamana kadar kar amacı gütmeden bağışlarla yaşamını sürdürdü ancak işler gün geçtikçe büyüdü ve yeterli bağışçı da yok gibi görünüyor, hal böyle olunca bir şeyler yapması gerekti ve ”kabul edilebilir reklam” kavramını oluşturdu ardından gözümüz hala parada değil %6’lık kısmını alsak yeter dedi. Şimdi ise bu kavramı hayata geçirme vakti gün geçtikçe yaklaşır ve Adblock’un durumu konusunda net bir fikrimiz de yok her şeyi zaman gösterecek ve son sözü elbette kullanıcılar söyleyecek.

YORUMLAR