#İnternet

Airbnb ırkçılığa karşı savaş açtı!

Dünyaca ünlü ev kiralama şirketi Airbnb sitesinde yer alan ırkçı ilanlara karşı adeta savaş açtı! Airbnb, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan evinizin ilanını vererek evinizi herhangi bir Airbnb kullanıcısına kiralamanıza olanak sağlıyor ve dünyada internet üzerinden ev kiralama alanında lider konumda.

Twitter’da #AirbnbWhileBlack (SiyahkenAirbnb) etiketini kullanan pek çok kişi listede dolu olduğu söylenen bir konutun aynı tarihlerde başka birine verildiğini yazdı, bunun sebebi ise konutun sahibinin evini siyahi birisine kiralamak istememesi. Bu gibi durumların son dönemde Airbnb üzerinde sık sık yaşanması üzerine üst düzey bir yönetici olan Brian Chesky “Airbnb’de yanlılık ve ayrımcılığa yer yok, bunlara sıfır tolerans gösteriyoruz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bütün bu açıklamaların üzerine Airbnb, sözleşmeye ırkçılıkla ilgili bir madde ekleneceğini ve bu maddeyi ihlal eden kullanıcıların süresiz olarak engelleneceğini bildirdi. Bunun dışında bazı kullanıcılar Airbnb üzerinde ev kiralamada görselliğin etken konumdan çıkarılması için profil fotoğrafı özelliğinin kaldırılmasını talep ediyor ancak Airbnb bu özelliğin önemli bir güvenlik unsuru olduğunu belirtiyor.

İnternette ırkçılık üzerine daha fazla araştırma yapmak ve sizlerle paylaşmayı düşünüyoruz takipte kalabilirsiniz.

YORUMLAR