#İnternet

AKK’nın kaldırılmasına ilişkin tüm detaylar

1 yıldan uzun süredir ülkemizdeki internet kullanıcıları servis sağlayıcılarına karşı bir mücadele veriyor. Kullanıcıların tek istediği kandırılmadan dürüst hizmet alabilmek, servis sağlayıcıları ”limitsiz, sınırsız” adı altında internet paketleri satışı yapıyor ve ardından AKK (Adil kullanım kotası) adıyla gizli bir limit koyarak kullanıcıların internet kullanımını sınırlandırıyor ve hızlarını ciddi oran düşürüyor.

İnternet kullanıcıları vaat edilenin yerine getirilmesi için kararlı ve günümüz geniş bant teknolojisinde AKK gibi uygulamaların sadece servis sağlayıcılarınının daha fazla para kazanması için geliştirilmiş bir oyun olduğunun herkes bilincinde. Bütün bunların ışığında 1 yıldır AKK’nin kaldırılması için birçok kampanyalar düzenlendi, mahkemelere ve BTK’ya başvurular yapıldı ve sonunda sonuç alınmaya başlanıyor.

BTK web sitesi üzerinden bir açıklama yaparak AKK uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihinde tamamen yürürlükten kaldırılacağını o zamana kadar ise müşteri haklarını korumaya yönelik bazı uygulamalarda bulunacaklarını belirtti.

Bu uygulamalar bundan sonra satılacak internet paketlerinde AKK gibi detayların daha ön plana çıkarılarak müşteri bilgilendirmesi yapılmasını, müşteri kotası AKK’nin %80’ine geldiğinde ve %100’üne geldiğinde SMS ile müşteriye bu konuda bilgi verilmesini kapsıyor.

Ayrıca henüz ne zaman yürürlülüğe gireceği belli olmayan bir diğer uygulaması ise gece 02:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında kullanılan internetin AKK kotasının dışında tutulması yönünde. Bütün bu gelişmelerin kademe kademe gerçekleşmesi bekleniyor.

YORUMLAR