#İnternet

Amazon Orbeus’u Satın Aldı

Amazon, Fotoğraf ve videolardaki objeleri insanlara otomatik bir biçimde tanıtılan algoritmaların geliştiricisi Orbeus’u tüm takım ekibi ile kendi bünyesi altına dahil ettiğiniz açıkladı. Böylece iki firmasın arasında daha önce yapılmış olan fakat duyurusu gerçeklemiş anlaşmanın ortaya çıktığı anlaşıldı.

Derin öğrenme ve görsel işleme alanına yoğunlaşmış olan Orbeus’ı küçük bir girişim olduğunu dile getirebilirsiniz. Firmanın geliştirmiş olduğu PhotoTime isimli olan uygulama arkasında yer alan yapay zekası sayesinde fotoğraflardaki ve videolardaki objeleri, İnsanları otomatik olarak tanımlı hale geliyor. Tanımlanan resimler kullanıcının bilgilerine göre otomatik bir şekilde etiketleme gerçekleştiriyor. Aynı zamanda yazılım geliştiricileri Orbeus’un diğer geliştiricilere de sunmuş odluğu Rekognition AP yazılımı ile birlikte aynı teknolojiyi kendilerini uygulamaları içerisinde de kullanabilme imkânları oluyor.

orb[1]

Birkaç ay öncesinde ana sayfasında bir takım değişiklikler ve firmanın sunmuş odluğu servislerin bilgisini kaldırma yolunda olan bunun yanında geliştiricilere sağlamış olduğu Rekognition API’i çok daha fazla yeni kullanıcıya açmayacağını açıklayarak nedenleri ortaya çıkartmış oldu. Yapılan açıklamaların dışındaki söylentilere göre Amazon, Orbeus’u esasında 2015 yılının sonbaharında satın aldı fakat ekibinin neredeyse tamamının Amazon’a dahil olması ve firmanın entegrasyonu bu hafta tamamlanmış oldu.

Anlaşma sürecinin ne kadara mal olduğu henüz bilinmiyor. Amazon, Orbeus’un geliştirmiş odluğu teknolojiyi Amazon Cloud Drive uygulamalarında çok kısa bir süre içerisinde kullanmaya başlayacak

YORUMLAR