#Teknoloji

Apple parmak izi yerine yüz tanıma sistemi mi kullanacak?

Apple’ın yeni iPhone modelinde farklı güvenlik opsiyonları geliştirmesi konusunda bir süredir teknoloji piyasasında bazı söylemler dolaşıyordu.

İsrail merkezli bir haber sitesi (Calcalist) geçtiğimiz günlerde Apple’ın yapay zeka ve yüz tanıma teknolojileri üzerine projeler geliştiren İsrail merkezli bir firma olan RealFace’i satın aldığına dair bir haber yayımladı. Haberde satın alma işleminin detayları net olarak belirtilmese de RealFace’in yüz tanıma teknolojisinde deneyim sahibi olan bir firma olduğunu hatta bir ürününde yapay zeka teknolojisiyle kullanıcısının galerisindeki en güzel fotoğrafları onun için başarıyla seçtiğini söyleyebiliriz.

Facebook’un yaptığı gibi Apple’da gücünü kullanarak niş alanlarda başarılı olmuş ve kendi teknolojilerini üretmiş firmaları satın alarak o firmanın teknolojisini bünyesine katıyor, tıpkı RealFace’i satın almış olması gibi.

Touch ID yerine yüz tanıma teknolojisine geçileceğine dair bir işaret mi?

Birkaç modeldir Touch ID teknolojisini kullanan Apple bu alanda farklılık yarattı ve mobile yön verdi de diyebiliriz (bankaların Touch ID için uygulama oluşturmaları gibi) ancak bütün bunlara rağmen Apple’ın da dönemin teknoloji ekolüne uyması veya kendi çizgisinde kendi ekolünü yaratması gerekebilir bundan dolayı ve uzun süredir iPhone’ların diğer markalar gibi yüz tanıma sistemine geçeceğine dair söylentilerin bu satın alma haberinin de üzerine ciddi zemine oturduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca iPhone’ların yüz tanıma sistemine geçmesi üzerine bir çok uygulamanın bu konuda güncellemeler yapacağını ve bu alanda yeni uygulamalar çıkabileceğini de hep beraber göreceğiz.

YORUMLAR