#Teknoloji

Apple Siri’ye yapay zeka katacak

Apple’ın sesli asistan sistemi Siri için her ay yeni gelişmeler duyuyoruz, Apple Siri için gerçek anlamda çok çalışma sarf ediyor. Siri’nin gelişimine destekte bulunacağını düşündüğümüz son gelişme ise Apple’ın yapay zeka girişimi Turi’yi 200 milyon dolara satın alması oldu.

University of Washington profesörü Carlos Guestrin tarafından kurulan yapay zeka girişimi Turi’nin merkezi Seattle’da bulunuyor ve Machine Learning adında bir teknoloji ile yapay zeka geliştirilmeye çalışılıyordu. Apple’ın bu firmayı satın almasının altındaki nedenin firmanın geliştirdiği yapay zeka teknolojisini Siri için kullanmak olduğunu düşünüyoruz. Bu da Siri’nin gelecek yıllarda yapay zekaya sahip olabileceğini ve kullanıcına neredeyse danışmanlık hizmeti dahi sunabileceği ihtimalini akıllar getiriyor.

50 sene önce internetin bir hayal olduğunu varsayarsak böyle bir yapay zekanın neden üretilebileceği ve biz insanlara danışmanlık hizmeti verebileceği neden bir hayal olsun ki? Emin olunuz bu da önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek ve belki de biz bu teknolojiyle ilk olarak Siri aracılığıyla tanışacağız.

YORUMLAR