#Girişimcilik

Apple WWDC17’ye giden tek Türk öğrenci Emirhan Erdoğan’ın hikayesi

Çevresi tarafından yıllardır Apple’a olan tutkusuyla bilinen Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi Emirhan Erdoğan geçtiğimiz sene WWDC16’ya kabul edilerek tarihte Türkiye’den Apple WWDC etkinliklerine davet edilen ilk Türk öğrenci olmuştu. Emirhan Erdoğan bu sene tekrardan yaptığı başvuruyla Apple tarafından Apple WWDC17 etkinliğine Türkiye’den kabul edilen tek öğrenci oldu ve yarın (3 Haziran) ABD San Jose’ye gidiyor!

Emirhan, WWDC17 etkinliği boyunca canlı bloglamayla Dijitolog üzerinden Apple’ın gelişmelerini ilk olarak siz okuyucularımıza iletiyor olacak, Emirhan Erdoğan’ın 5 gün sürecek olan ve sizi Apple’ın gelişmeleriyle buluşturacak olan serüvenini kaçırmayın!

 

Emirhan’ın ilgi çekici Apple serüvenini merak edenler için kendisiyle bir röportaj yaptık;

 

1-) Merhaba Emirhan, öncelikle biraz kendinden bahseder misin?

* Yazılım ve karşı konulamaz kültürü keşfedilmek ve paylaşılmak üzere burada! Merhaba ben Emirhan, 21 yaşında Bahçeşehir Üniversitesi 3. sınıf yazılım mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Öğrenme, tecrübe etme ve paylaşma üçlüsü arasındaki sonsuz döngüyü kurma misyonu ile yaşıyorum.

Yazılım ve tasarım arasındaki eşsiz birlikteliği keşfettiğim günden itibaren Apple platformlarına yazılım ve tasarımlar geliştiriyorum. Türkiye’de sınırları yeniden belirleyecek, Apple platformlarına layık uygulamaların hayata geçmesi adına Appyist’i, bilginin başkalarıyla paylaşılması için ise TurkishKit’i kurdum. Bu iki yapı birbirini destekler nitelikte hareket ediyor ve Türkiye’de yokluğunu hissettiğimiz Apple topluluğunu oluşturuyor.

2-) Apple’a olan ilgin nereye dayanıyor ve nasıl oluştu biraz bahseden misin?

* Kendi kültürü olan şirketler her zaman ilgimi çekmiştir. Apple bu listenin en başında geliyor. Yarattığı muazzam kültürün bir parçası olmayı seçtiğim günden itibaren bu şirkete olan ilgim diğerlerinden farklılaştı.

Emirhan Erdoğan

3-) Bir Apple topluluğu girişimin var. Bundan biraz bahseder misin?

* Her ayın ilk cumartesi günü Apple platformlarında tasarım veya yazılım geliştirmek isteyen öğrenciler ile düzenlen bir etkinlik, TurkishKit. Genç dinamiklere sahip, farklı yeteneklere ve düşüncelere değer veren heyecanlı bir aileyiz. Türkiye’de lise & üniversite çağında Apple’a ilgisi olan öğrencilerin tüketimden üretime giden yolculuklarında yanlarında oluyoruz. Biz ait olunacak bir yer yaratıyoruz. Bu kültürün ve topluluğun bir parçası olmak isteyen öğrencileri bekliyoruz.

Sosyal medya: http://facebook.com/turkishkit

Detaylı bilgi için Medium yazımızı okuyabilirsiniz.

4-) WWDC’ye Türkiye’den ikinci kez katılıyorsun. Nasıl bir proje ile kabul edildin?

* Bu etkinliğe eğitim bursu kazanmak isteyen öğrenciler, geliştirdikleri iOS uygulamaları
ile başvuru yapıyorlardı, bu seneye kadar. Apple’ın geliştirdiği Swift programlama dili ile birlikte gelen ve her yaştan insana kodlamayı öğretmeyi amaçlayan Playground, bu sene yapılan proje başvurularının formatı haline getirildi. Başvuruların kapanmasına sadece 2 gün kalmıştı ve hiç olmadığım kadar yoğun bir dönemden geçiyordum. Arkadaşlarımın beni zorlaması üzerine kalan son günümü Playgorund’da proje geliştirerek geçirdim. Macbook haricinde internete bağlanan bütün teknolojileri 8 saatliğine hayatımdan çıkarttığım bu maratonda toplam 1200 satırdan oluşan bir proje geliştirdim ve başvurumu gerçekleştirdim.

5-) WWDC’ye katılmak senin için nasıl bir serüven ve bu sene neler olacak?

* Apple ve yazılım ikilisine aşık olan birisi için, hayatında yaşayabileceği en heyecan ve ilham verici 5 gün diyebiliriz. Geçen sene Türkiye’den katılmaya hak kazanan tek öğrenci olmam ile başlayan bu yolculuk, bu sene de devam ediyor. WWDC tam anlamıyla dünya çapında bir konferans. Buraya 74 farklı ülkeden her yaştan insan katılıyor. Edindiğiniz arkadaşlıklar, tecrübeler ve dahası ile zenginleşen bir deneyim yaşatıyor. Bu sene başta iOS, macOS ve WatchOS olmak üzere yeni işletim sistemlerinin tanıtılması çok muhtemel. Bir geliştirici konferansı olan WWDC, belki de daha önce şahit olmadığı ürünlerin de tanıtımında rol oynayabilir. Hep birlikte göreceğiz.

Emirhan Erdoğan’a iyi yolculuklar diliyor ve Apple serüvenini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Emirhan Erdoğan Apple CEO’su Tim Cook ile.

 

YORUMLAR