#Girişimcilik

Apple’da Çevrecilik Nasıl İşliyor?

Dünyanın en büyük perakende firması Apple Inc. üretiyor olduğu ürünler kadar yıllar önce ürettiği ürünlerden de sorumlu, çünkü her yıl milyonlarca ürün doğa için risk oluşturuyor ve kullanılamaz atık halini alıyor.

Evet, Apple iyi teknolojiler üretiyor hatta ürettiği teknolojilerle dünyayı değiştiriyor ve geliştiriyor olabilir ama aynı zamanda dünyanın en büyük atıklarını üreten firmalardan birisi olduğunu da unutmamamız gerekli.

Bundan dolayı Apple ürettiği ürünlerin doğaya zararından ve geri dönüşümünden de sorumlu bir hal alıyor, dün sizlere Apple’ın geri dönüşümde çığır aşan robotu Liam‘ı tanıtmıştık, bugün de Apple’ın ürünlerinde kullandığı içeriklerden ve doğa için çalışmalarından söz edeceğiz.

İklim Değişikliği ÇAlışmaları

Dünyada en çok karbon salınımını yapan firmaların başında gelen Apple her yıl ürettiği ürünlerden doğaya daha az karbon salınımı gerçekleşmesi için yeni alaşımlar, ürünler ve yöntemler geliştiriyor.

Apple’ın dünyadaki tesislerinin %93’ü yenilenebilir enerjiyle çalışıyor.

Apple karbon salınımı

Ekran Resmi 2016-04-16 12.05.32 Ekran Resmi 2016-04-16 12.05.42

 

Apple Veri Merkezleri %100 Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Apple veri merkezi yenilenebilir enerji

Apple’ın veri merkezleri 7/24 her an çalışmak ve hizmet vermek zorunda bundan dolayı çok yüksek enerji harcanıyor ancak belirttiğimiz gibi Apple’ın veri merkezleri için geliştirdiği özel güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

Apple güneş enerjisi panelleri

 

Singapur’da 800 Çatıya Güneş Paneli

Apple’ın üretim tesislerinin bulunduğu Singapur’da çok yüksek enerji harcanıyordu bunu çözebilmek için güneş panelleri kurulabilirdi ancak Singapur’daki yüksek nüfus oranı yüzünden geniş bir alan bulabilmek imkansızdı Apple tek tek siteler ve apartmanlarla anlaşarak çatılarına güneş panelleri döşedi ve şimdi enerjisini tesislerinde kullanıyor.

Apple singapur güneş panelleri

 

Apple’da Nakliye

Apple nakliye

 

Geri Dönüşüm Çabaları

Apple önceden üretmiş olduğu ürünler için de kendisi sorumlu tutarak 10 yıl önce üretmiş olduğu ürün bugün dahi kendisine teslim edildiğinde en küçük parçalarına kadar ayırıyor ve geri dönüştürüyor.

Apple geri dönüşüm

 

Apple’ın çevre politikalarıyla ilgili buraya tıklayarak web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pek yakında Apple veri merkezleriyle ilgili yeni bir içerik yayınlayacağız takipte kalın.

YORUMLAR