Dünya’nın en büyük perakende firması olan Apple‘ın her alanda birçok sorumluluğu bulunuyor, her yıl milyonlarca ürün üreten yüzlerce tesise sahip ve birçok veri merkezine sahip olan Apple’ın günlük enerji harcamasının boyutunu tahmin edebilirsiniz.

Bu büyük enerji harcaması karşısında elbette çok büyük atık ve geri dönüştürülebilir malzeme ortaya çıkıyor Apple’da bu konuda çok duyarlı davranarak geri dönüşüm için özel robotlar ve teknolojiler üretiyor.

Bir Apple cihazınız varsa ve geri dönüştürmek istiyorsanız bir Apple Store‘a teslim edebilir ve ücretsiz %100 geri dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Günde binlerce geri dönüştürülecek ürüne sahip olan Apple bu konuda kaç personel alırsa alsın geri dönüştürme işlemi zahmetli bir işlem olduğu için bununla başa çıkılması oldukça zor ilerliyordu işte tam da bundan dolayı Apple Liam adında bir geri dönüştürme robotu üretti, şimdilik iPad ve iPhone’lar için kullanılan bu robot ürünü kendisi alıyor ve insan yardımı gerekmeden en küçük parçalarına kadar ayırarak geri dönüşüme hazır hale getiriyor.

Apple liam robotu

Liam iPhone’un parçalarken.

Liam iPhone’u birleştiren parçaları ayırıyor ve hepsini sınıflandırıyor örneğin vidaların hepsi bir yerde birleşiyor ve toplu olarak geri dönüşüme uğruyor.

Günde binlerce elektronik cihazın çöpe gittiğini düşünürsek eğer geri dönüşüm yapmazsak dünyanın gelecek günlerde bir teknoloji çöplüğü haline gelmesi kaçınılmaz olacak.

ETİKETLER
YORUMLAR