#Teknoloji

Apple’ın son hamlesi Türk kullanıcılarını üzecek

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardığını açıkladı. Yurtdışından satın alınan Apple ürünleri artık Türkiye’de garanti kapsamında sayılmayacak.

Apple’dan Türk kullanıcılara kötü haber geldi. Geçtiğimiz hafta Apple’ın Türkiye’yi uluslararası garanti kapsamına dahil etmeyeceğiyle ilgili dedikodular dolaşıyordu fakat konuyla ilgili açıklama Apple Türkiye temsilcisinden geldi.

Apple Türkiye temsilcisinin yaptığı açıklama ise şöyle, “Dünya çapında ürünlerimiz için sunduğumuz uluslararası garanti artık Türkiye için geçerli olmayacak. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de resmi açıklama yapılacak fakat şimdilik bizleri telefon ile arayan müşterilerimize bu açıklamayı biz yapıyoruz.” dedi.

Apple, 5 Nisan 2014’te  Zorlu Center’da Türkiye’deki ilk mağazasını açmasının üzerinden daha 3 yıl geçmeden böyle radikal bir kararı almasının sebebini henüz belirtmedi. Apple Store Türkiye’ye ilk geldiğinde dolar kuru 2.11 TL’ydi. Aradan geçen 2 yıl 9 aylık süreç içerisinde dolar kuru yaklaşık 3.80’e çıktı. Türkiye’de ise en pahalı iPhone’un yeni zamlı fiyatı 5 449 TL, yani bugünün kuru ile (3.80) dolar cinsinden hesaplandığı zaman 1447 dolar. Ayrıca cihaz fiyatının yüzde 6’sı da TRT bandrolü olarak tahsil ediliyor.

Apple’ın ürünlerinin yurt dışıdaki satış fiyatlarının bu sebeplerden dolayı daha ucuz olması nedeniyle kullanıcılar Apple marka ürünleri  yurt dışından getirmeye yöneliyorlardı. Apple’ın aldığı bu yeni kararla birlikte Türkiye’deki kullanıcılar artık yurt dışından aldığı iPad veya iPhone’un eskiden sahip olduğu uluslararası garanti kapsamından yararlanamayacak. Bakalım Apple’ın aldığı bu radikal kararın sonuçları neler olucak.

ETİKETLER
YORUMLAR