#Girişimcilik

Bill Gates ve Elon Musk güçlerini mi birleştiriyor?

Dünyanın en zenginleri listesinin başında olan Bill Gates, insanoğlunu uzaya taşıma projesiyle ses getiren girişimci – mucit Elon Musk ile güçlerini birleştirirse neler olabileceğini anlattı.

ABD’nin prestijli iş dergilerinden Forbes’ın “Dünyanın en zenginleri” listesinde yılların eskitemediği Bill Gates ile son zamanların efsanevi girişimcisi, Tesla, SpaceX ve yeşil enerji şirketi olan Solarcity’nin kurucusu olan Elon Musk’ın birlikte iş yapıyor olabileceğini düşünün… Sizce hangi alanda çalışabilirler veya ne yapabilirlerdi ?

Sosyal haber sitesi olan Reddit’te kullanıcıların sorularını yanıtlayan ünlü iş adamı ve milyarder Bill Gates’e benzer bir soru yöneltildi. Gates’in yanıtı ise gelecekte dünyamız için çok değerli olacak olan sektörü; “yeşil enerjiyi” işaret etti. CNBC’nin haberine göre, Reddit’in “Ask me Anything” etkinliğine kısa süreli olarak bağlanan Bill Gates,” Elon Musk ile yeni bir iş kursanız, bu ne olurdu ?” sorusuna, “yeşil ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına odaklanmak isteyebileceği” yanıtını verdi.” “Şu an sahip olamadığımız temiz, güvenilir ve ucuz enerjiye ihtiyacımız var” diyen Gates, bunun için “bazı icatlar, mucizevi piller, aşırı güvenli nükleer enerji veya güneşin direkt yakıta dönüştürülmesi” gibi gelişmelerin gerekeceğini dile getirdi.

Dünya’nın daha iyi bir yer olması için çabalayan Gates’in yeni hamlesi olabilir mi ?

Microsoft’un kurucu ortağı ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu olan Gates’in bu açıklaması, bir sosyal medya platformunda fazla düşünmeden sarf edilmiş sözler gibi görünse de, Gates’in Dünya’nın daha iyi bir yer olması için bu güne kadar yaptığı şeyler su götürmez birer gerçek ve yakın gelecekte neden yeşil enerji sektörüne de girmesin sorusu akıllara geliyor. Zira Gates geçen yılın sonlarında temiz enerji sektörüne 1 milyar dolar yatırım yaparak, alternatif enerji teknolojilerini desteklediğini ortaya koymuştu. Musk ise hali hazırda ABD’de bulunan ve ABD’nin en büyük güneş enerjisi tedarikçisi Solarcity’nin kurucusu ve yöneticisi. Hal böyleyken Gates’in verdiği yanıt sıradan bir varsayımdan çok daha fazlası olduğunu ortaya koyuyor. Hatta ileriye dönük gerçekçi bir planın ilk sinyali olarak bile düşünülebilir.

YORUMLAR