#Girişimler

Bir üniversite girişimi; Online televizyon kanalı BAU TV

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri tarafından önce hayal edilen, ardından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk online üniversite televizyon kanalı BAU TV ilk programını YouTube üzerinden yayımlayarak yayın hayatına başlangıç yaptı.

Hali hazırda Türkiye’de bir çok üniversitenin televizyon kanalı bulunmakta ancak bu televizyon kanallarının hepsi karasal yayın yapıyor. Her konuda dijitale giderek yaklaştığımız şu günlerde ne yazık ki ülkemizdeki üniversiteler dijital projeler geliştirmek ve hayata geçirmek konusunda geç kalıyor, durumun önemini fark ettiklerinde ise uyum problemleri çekiyorlar, her zaman söylediğimiz gibi dijitale uyum sağlayamayan her kuruluş günümüzde yok olmaya mahkum. Hayali, bir televizyon kanalı kurmak olan Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik mezunu Asilcan Günaydın ve İşletme öğrencisi Güneş Ceren Kocakaplan  üniversitede öğrencilerden oluşan bir ekip oluşturdular ve okulun da desteğini almayı başardılar ancak genç girişimciler beklenenin aksine (karasal yayın yapan bir televizyon kanalı) dijitalin günümüzdeki önemini ve dijitaldeki girişimlerin değerini önceden fark ederek bir ”online kanal” kuracaklarını ve bu girişimin Türkiye’de üniversiteler bazında ilk olduğunu belirtti.

Üniversite içerisinde ekip oluşturma, program formatlarını belirleme vb. gibi çalışmaları kapsayan 6 aylık bir sürecin ardından geçtiğimiz günlerde BAU TV YouTube kanalı üzerinden ilk programı BAU’nun Kürsüsü ve ardından Modum Moda‘yı yayımladı. Ancak BAUTV’nin ilerleyeceği yol sadece YouTube üzerinden gerçekleşmeyecek eğer böyle olsaydı zaten bir YouTube kanalı olurdu.

BAU TV şu anda tasarım aşamasında olan web sitesi, iOS ve Android uygulamaları üzerinden online kanal formatıyla 7/24 yayın akışı gerçekleştirecek bunun yanı sıra önceden yayımlanmış olan programlara da web sitesi ve mobil uygulamalar üzerinden ulaşılabiliyor olacak. Bu girişimin en önemli yanı ise tamamen gönüllü öğrencilerden oluşan bir ekip olması çünkü BAU TV kar amacı gütmeyen bir proje yani bu yönüyle de bir onlive televizyon kanalı için ilk ve tek niteliğinde.

Projede ilk akla gelen sorulardan bir tanesi de sadece üniversite içerisinde gerçekleşen olaylarla veya öğrencilerle alakalı konularla yayın yapıp yapmayacağı, sonuçta isminde üniversite adını taşıyan bir kanaldan genelde bu beklenir. Ancak BAU TV genelde genç kitleye hitap edecek olmasına rağmen sadece Bahçeşehir Üniversitesi’yle ilgili konuları değil genel anlamda modadan spora, müzikten eğitime, eğlenceden sanata bir çok farklı konseptte yayın gerçekleştireceğini belirtiyor. Logosunda yer alan Global Media mottosuyla da bu vizyonlarını izleyiciye iletiyorlar asıl amaçları yeni medya anlayışıyla globale seslenebilmek.

Gençlerden oluşan ülkemizde alanında ilk adımın atılacağı böylesi geniş kapsamlı bir girişimi Dijitolog olarak yakından takip ediyor olacağız öyle ki BAU TV’nin çocukluk çağından yetişkinlik çağına kadar olan sürecinei sizlere aktarıyor olacağız, gelişimi hep beraber izleyeceğiz. Dijitolog olarak BAU TV’ye başarılar diliyoruz.

YORUMLAR