#Teknoloji

Bir zamanların efsanesi Nokia 3310 geri dönüyor

 

1 Eylül 2000’de piyasaya sürülen ve çıktığı günden bu yana 126 milyon adet satılan Nokia 3310 dünyanın en başarılı cep telefonlarından birisi ünvanını aldı ve bir zamanların efsanesi haline geldi.

Nokia’nın son iki yıldır geçirdiği satın alınma süreçlerinin ardından farklı ürün formları ve satış politikalarıyla tekrar karşımıza çıkmaya başlıyor. Nokia’nın farklı bir strateji izlemeye başladığını gösteren en büyük örnek ise 17 yıl öncesinde piyasaya sürülen bir telefon modelini aynı isimle ancak tabiki çağdaş bir formda yeniden piyasaya sürüyor olmaları.

Nokia akıllı telefon piyasasının hız kazandığı döneme ayak uyduramamaya ve şansını Windows Mobile ile denemeye başladığı günden bu yana ciddi maddi ve marka değeri açısından zarara uğradı. Unutulmadı ama Nokia nerede dedirtti…

Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan yeni Nokia 3310 Finlandiyalı girişim HMD Global tarafından üretiliyor.

Nokia 3310

HMD’nin CEO’su Arto Nummela. Kaynak:Reuters

Çağdaş Nokia 3310’da ne gibi farklılıklar olacak?

*Öncelikle Nokia 3310 karşımıza daha büyük bir ekranla çıkacak (ekranların giderek büyüdüğü bir dönemde kaçınılmaz bir yenilik)

*2.5G bağlantı hızı kullanılacak.

*Özel bir işletim sistemi olan S30 ile karşımıza çıkacak.

*2 megapiksel arka kameraya sahip olacak.

*Yeni Nokia 3310’da kendisi gibi efsaneleşen yılan oyunu da bulunacak.

BBC’ye konuşan teknoloji danışmanı Ben Wood, “3310 kitlelere ulaşan ilk mobil telefondu. Bu yüzden telefona karşı büyük bir nostalji ve sevgi var” dedi.

Wood, HMD’nin üç adet Android telefonu piyasaya sürmesi takdirinde bu kadar ilgi görmeyeceğini ancak 3310’un tekrar üretilmesinin çok iyi bir hamle olduğunu söylüyor.

nokia 3310

YORUMLAR