#Genel

BiTaksi’nin gelişimi ve gidişatı [İstatistiki Veriler]

Mart 2013’de kurulan ve kısa sürede Türkiye’nin lider taksi aracı uygulaması haline gelen BiTaksi hakkında sizler için bir araştırma yaptık ve BiTaksi’nin geçirdiği süreç ve geleceği hakkında yorum ve öngörülerde bulunduk.

Öncelikle BiTaksi hakkında genel istatistiki verileri sizlerle paylaşalım;

 BiTaksi hakkında genel bilgiler

  • Nazım Salur tarafından kuruldu.
  • 2012 yılında Nazım Salur tarafından çalışmalarına başlandı.
  • 2013 yılı Mart ayında uygulama yayınlandı ve yolcularla buluştu.
  • Bu güne kadar 2 milyondan fazla kullanıcı BiTaksi’yi telefonuna indirdi.
  • Günde ortalama 13 bin ila 14 bin kişi BiTaksi kullanıyor.
  • BiTaksi’nin İstanbulda 11 bin, Ankara’da 1.500 şoförü bulunuyor.
  • Kadınlar tarafından erkeklere oranla 2 kat daha fazla kullanılıyor.
  • Müşterilerin verdiği puanlamaya göre %96 müşteri memnuniyeti bulunuyor.

Bu denli kısa sürede bu kadar büyüyen ve %96 müşteri memnuniyetine ulaşan bir girişim çok fazla yok diyebiliriz bundan dolayı BiTaksi’nin yerini ayrı tutuyoruz. Bu araştırmayı yaparken sadece BiTaksi’ye ulaşmadık aynı zamanda yolcuların görüşlerini de aldık bu sayede objektif yargılara varabildik.

BiTaksi’nin memnun müşterilerine neden BiTaksi kullandıklarını sorduğumuzda şöyle yanıtlar aldık;

* BiTaksi’yi kullanıyorum çünkü seçilmiş şoförlerle yolculuk etmek istiyorum, İstanbul’da herkese güvenilemiyor.

BiTaksi Müşterisi

* Kredi kartıyla ödeme yapmak istiyorum bundan dolayı fazla tercihim yok BiTaksi’yi kullanıyorum.

BiTaksi Müşterisi

* Aslında her zaman BiTaksi kullanmıyorum, acelem olmadığı zaman BiTaksi çağırıyorum teknolojiyi kullanmak hoşuma gidiyor bundan dolayı.

BiTaksi Müşterisi

Yolculuğumun kayıt altına alınması hoşuma gidiyor, insan birşeylere güvenmek istiyor.

BiTaksi Müşterisi

Bazen özel kampanyalar oluyor ve 20 liralık yolculuğa 15 lira ödeyebiliyorum bundan dolayı kullanıyorum.

BiTaksi Müşterisi

BiTaksi bende alışkanlık haline geldi şoförler genelde güleryüzlü oluyor sevimsiz hatta küfür eden şoförler bile var İstanbul’da onlarla muhatap olmak istemiyorum ama BiTaksi’de henüz böyle birşeyle karşılaşmadım, umarım da karşılaşmam.

 

BiTaksi’nin memnun olmayan müşterileri neden BiTaksi kullanmadıklarını şöyle açıklıyorlar;

* BiTaksi kullanıyordum ancak bir şoför yolun kısa olmasından şikayet etti ve yol boyunca konuştu ve tartıştık artık kullanmıyorum.

BiTaksi Müşterisi

* BiTaksi şoförü beni fazladan gezdirdi bende evimin yakınındaki tanıdığım taksi durağını kullanmaya başladım.

BiTaksi Müşterisi

BiTaksi’yi önceden kullanmıştım artık kullanmıyorum çünkü taksinin gelmesini beklemektense en yakın taksiye binmek benim için daha kolay.

BiTaksi hizmetlerinden memnun olan ve memnun olmayan her iki yolcu grubundan (memnun olmayanları bulmamız zor oldu) da aldığımız yorumlara dayanarak BiTaksi’nin Türkiye’de mobil sektörde hayata geçirilmiş 2. dalga uygulamalar seviyesinde belki de en başarılı uygulama olduğunu söylememiz sanıyoruz yanlış olmaz.

BiTaksi’nin en büyük kullanılma nedeni bizim düşüncemize göre ”kredi kartıyla” ödeme yapılabiliyor olması, artık çoğumuz günlük hayatta neredeyse her alışverişimiz için kredi kartı kullanıyoruz. Açıkçası böyle bir çağda normal taksilerde de kredi kartıyla ödeme tercihi olmaması çok büyük bir kayıp BiTaksi bunun önüne geçiyor ve müşterilere birden çok ödeme seçeneği sunarak büyük bir rahatlık sağlıyor sadece bununla da kalmayıp bu ödeme tercihlerini sunduktan sonra dönem dönem indirimler ve kampanyalarda yapıyor, müşteri bu sayede indirimli yolculuk edebiliyor veya bir sonraki yolculuğunu ücretsiz gerçekleştirebiliyor.

BiTaksi’nin tercih edilme nedeni elbette sadece ödemedeki seçenekler değil BiTaksi’yi kullandığınızda aslında her seferinde aynı taksiyi kullanmış gibi oluyorsunuz çünkü tek  muhattabınız BiTaksi oluyor sorunlarınızı BiTaksi’ye iletebiliyor, BiTaksi ile giderebiliyorsunuz aslında BiTaksi hakkında en doğru görüşleri yolcular belirtiyor. Ayrıca günümüzde şoför sayısının artmasıyla taksiniz size çok daha hızlı ulaşmakta bu sayede geç gelen şoförlerde bu uygulamada negatiflik olmaktan zamanla sıyrılacak gibi görünüyor.

BiTaksi ekibi

BiTaksi ekibi.

BiTaksi’nin gidişatı ne durumda? Bizim görüşlerimiz;

Kısa sürede büyüyen başarılı bir uygulama olduğunu zaten belirttik bunun dışında uygulama hakkında objektif gözlem ve  önerilerimiz de bulunmakta;

Müşteri hizmetleri hattını aradığımızda daha kaliteli bir hizmet bekliyorduk ancak beklediğimiz düzeyde kaliteli bir call center desteği ile karşılaşmadık. Böylesi bir girişim için müşterinin nabzını tutmak ve her an müşterinin görüşlerini değerlendirmek çok önemli çünkü bu sistem 3 kişi arasında gerçekleşen bir aracı sistemi, Call Center hizmeti kesinlikle uzman kişilere gerçekleştirilmeli.

Şoförler gördüğümüz kadarıyla oldukça güleryüzlü ve hizmet vermeye çalışan insanlar ancak ne olursa olsun bu girişimin ana hatları bağımsız şoförlerden oluştuğu için şoförler çok daha iyi denetlenmeli özel tasarlanmış testlere tabi tutulmalı ve yanlışlarına çok müsamaha gösterilmemeli diye düşünüyoruz çünkü bir şoför bir günde onlarca müşteriyi BiTaksi’den uzaklaştıra da bilir veya daha çok sevdirebilir. Bundan dolayı BiTaksi için bizim önerimiz şoför blokeleme sistemi getirilmesi, yani eğer bir yolcuysanız ve şoförünüzden memnun kalmadıysanız onu blokeleyebilmeli ve yapacağınız yeni çağrılarda ona sinyal gitmesini engelleyebilmelisiniz bu yöntemin yolcular tarafından çok sevileceği konusunda eminiz ve BiTaksi’ye bunu gerçekleştirmesini öneriyoruz.

Ayrıca bir diğer gözlemimiz ise şoförlere yolculara olduğundan daha çok imkanlar sunulduğu yönünde bu elbette doğru bir strateji ancak yolculara da verilen önemin biraz daha artırılmasını ve yolcularla da iletişim halinde kalınmasını öneriyoruz.

Son olarak BiTaksi sisteminde yolcuların kalbini çalacak bir önerimiz daha var o da puan sistemi! Yolcular kilometre başına puan kazansa ve yolculuklarında bu puanları kullanabilse hiç fena olmazdı!

Şimdilik BiTaksi için önerilerimiz bu kadar, bu girişimi yakından takip ediyor olacağız sizin de BiTaksi hakkında düşünceleriniz varsa yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR