#İnternet

Bitcoin’in Yaratıcısı Gerçek Adını Açıkladı

Dünyanın uluslararası sanal para birimi olarak görülen ve giderek popülaritesi artan para birimi Bitcoin ‘in yaratıcısı Satoşi Nakamoto lakaplı kişi bugün gerçek kimliğini açıkladı.

Gerçek adının Craig Wright olduğunu belirten Bitcoin’in yaratıcısı Avustralya’da yaşayan bir iş adamıymış, Craig Wright Bitcoin hakkında bazı gizli teknik verileri paylaşarak ve Bitcoin’in önde gelen kullanıcılarından da teyit alarak sanal para biriminin gerçek yaratıcısı olduğunu da kanıtladı.

Neden gerçek kimliğini açıkladı?

Devletler üzerinde büyük rakamlar dönen Bitcoin sanal para sisteminden elbette vergi koparmak istiyor bundan dolayı da son bir yıldır çeşitli dedektiflik firmaları ve şirketler Bitcoin’in gerçek yaratıcısının kim olduğunu öğrenmek için araştırmalar yapıyorlardı.

Hatta Aralık 2015’te ise teknoloji dergileri Wired ve Gizmondo, Craig Wright için Bitcoin’in olası yaratıcıları listelerinde yer verdiler. Bu tahminin ardından konunun dergilerde yayınlanması üzerine neredeyse Craig Wright için olası Bitcoin yaratıcısı gözüyle bakılıyordu hatta Avustralya mali suçlar polisi Craig Wright’ın evine baskın düzenlemişti ancak konu kesinleşmemişti.

Bütün bu baskılardan çok yorulduğunu söyleyen Craig Wright daha fazla uğraşmak istemediği için artık kendi kimliğini açıkladığını ve avukatlarıyla devlet yetkilileri arasında vergi konusunun konuşulacağını belirtti. Craig Wright Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini, normal bir hayat sürmek istediğini ve popüler olmak istemediğini belirtti.

Dünyadaki toplam Bitcoin sayısı ise 15,5 milyon civarında. Bir Bitcoin’in değeri ise 449 ABD Doları seviyesinde ve giderek artış gösteriyor.

[haber id=”971″]

ETİKETLER
YORUMLAR