#Endüstri 4.0

Boston Dynamics’in yeni robotu Handle ile tanışın

Google Inc. tarafından desteklenen ve canlıların hareketlerinden esinlenilerek robot üretimi yapan Boston Dynamics yeni robotu olan Handle‘ı tanıttı. Daha öncesinde 4 ayaklı robot tasarlayan firma, görünümü ve yapısı ile adeta bir köpek, at, çita gibi canlıları andırmıştı. İlk ürettiği robotlarda sağlamlığı, dengeyi, sabit bir yürüyüş ve koşmayı hedefleyip başarmıştı. Yeni üretilen Handle’sa 2 ayaklı ve tekerlek üzerinde hareket edebilen bir robot olarak karşımıza çıkıyor. Hakkını vermek gerekir ki Boston Dynamics kendini geliştirerek daha iyi bir iş çıkarmış. Handle’ın teknik özelliklerine bakacak olursak:

Boy: 1,9 m (6,5 ft)

Dikey atlama: 1,2 m (4 ft)

Ağırlık kaldırma : 45.35 kg (100 lbs)

Katettiği Mesafe : 24,14 km (15 mil)

Elektrikli ve hidrolik toplam eksen sayısı : 10

Boston Dynamics ilham kaynağı olarak sürekli biz canlıları örnek alıyor ve zorlu kombinasyonları tek bir robotta topluyor. Şirket, tasarlanan robotların amaçlarını tam olarak açıklamasa da genel olarak ‘keşif’ robotları olarak tanımlıyor Boston Dynamics aslında bu robotları geleceğe yönelik robot teknolojisine öncülük etmek ve bu alanda gidilebilecek en uç noktaya gidebilmek için geliştiriyor.

Fakat değişen dünya dinamiklerinde robotları silahlandırmaları durumunda çok ciddi bir etkiye sahip olacakları kesin. Handle’ın sensörleri gayet iyi iş görse de yapay zeka öğrenimi ne durumda bilmiyoruz fakat yapay zeka ile donatılmış robotlar bizlerin yerini bazı noktalarda almış durumda gibi görüşler sunanlar da var.

Boston Dynamics Handle

Handle’ın zorlu zeminlerde bile yürüyüş aksamından kayıp vermemesi ve yük taşıma konusundaki cömert kapasitesi robotların daha fazla hayatımızda yer alacağının gerçek göstergesi. Şunu da belirtmeliyim ki Handle’n sıçrama mesafesi hiç azımsanacak boyutta değil. Bir çok iyi özelliği içinde bulunduran Handle diğer aile üyeleri gibi nerede kullanılacağını bekliyor olmalı. Peki sizce nerede kullanılmalı ?

 

YORUMLAR