#Genel

BTK sosyal medyayı engelledi ve uyarıda bulundu

Dün gerçekleşen ve hepimizi üzüntüye boğan İstanbul Atatürk Havalimanı terör saldırısının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Twitter, Facebook, Instagram ve Skype gibi sosyal medya ve bazı kitle iletişim araçlarını engelleme kararı aldı.

Dün geceden itibaren Twitter, Facebook, Instagram ve Skype hizmetlerine Türkiye’den erişim sağlanamıyor, bununla beraber BTK vatandaşlara bir de açıklamada bulundu;

Bakırköy 3.Sulh Ceza Hakimliği’nin getirdiği yayın yasağına istinaden sosyal medyada vatandaşları kışkırtacak nitelikte, terör saldırısına ilişkin paylaşımların yapılmamasını ve bu tür paylaşım yapanlar hakkında ”teröre destek vermek” suçlamasıyla dava açılabileceğini ve herkesin paylaşımlarından sorumlu olduğunu vurguladı.

BTK’nın açıklaması şu şekilde;

“28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLAR