#Genel

Dijitolog Kristal Elma Festivali’nde! [Güncel Bloglama]

Dijitolog olarak bugün Kristal Elma Festivali’ndeyiz festival sürecinde yaşananları ve izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Festival Reklamverenler Derneği Başkanı’nın konuşmasıyla başladı ve ardından Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Kristal elma festivali

Kaan Terzioğlu konuşmasında ”verinin aktarımı” konusuna değindi ve bu konuda önerilerde ve Türkiye’nin bazı alanlarda geç kalmışlığı üzerinde durdu.

Datayı data olarak değil, işlenmiş veri olarak kullanmalıyız yani verilerle bir şeyler yaratıp kullanıcıya sunmalıyız dedi tıpkı BİP ile yaptıkları gibi. Ayrıca konuşmasında veri merkezlerine daha çok önem vermek istediklerini söyledi ve Türkiye içerisinde kalması gerektiğini vurguladı.

Data dediğimiz şey ham petrol gibi Türkiye’nin datası Türkiye içinde kalmalı.

Kaan Terzioğlu

Kaan Terzioğlu’nun konuşmasından Turkcell’in datalar üzerinde çok çalıştığını ve dataları doğru anlamlaştırabilirsek datalar üzerinden her veriye ulaşabileceğimizi belirtti. Örneğin telefon sinyallerinden yola çıkarak yaptıkları bir çalışmada Türkiye’nin en çok ziyaret edilen rotalarını ortaya çıkardıklarını ve bunu AnadoluJet ile paylaşarak havayolu şirketinin daha uygun rotalar açtığını dolayısıyla daha çok kazanç sağladığını belirtti.

Turkcell’in teknoloji odaklı bir altyapı şirketi olmak yerine hizmet odaklı bir şirket olmasını istediklerini belirtiyor.

Kristal elma festivali

 

YORUMLAR