#Girişimcilik

Dikkatsiz sürücüyü trafikte kendine getiren sistem: Racelogic!

Trafikte araç kullandığımız esnada bir taraftan telefon görüşmesi yapmamız, beynimizi anlık olarak belirgin bir yük içine sokuyor; dikkat, konsantrasyon ve algılama gibi süreçlerimizde de dağınıklık oluşabiliyor. Trafik akışına konsantre olması gereken araç kullanıcısının aynı anda başka bir iş ile uğraşması; maddi, yaralayıcı ve ölümcül kazaların da önünü açmış oluyor. Araç kullanırken telefonla meşgul olmak, en az alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli oysa.

  • Unutulmamalı ki, trafik kazalarının %25’i, aynı anda cep telefonu ve benzeri cihazların kullanımından kaynaklanıyor.

Araç içi veri kaydedicinin üreticisi Racelogic, bu soruna bir çözüm getiriyor ve dikkatsiz sürüşlerin önünü almak üzere kolları sıvıyor! Racelogic’in akıllı elektrik sistemi, sürücünün telefon kullanımını sınırlıyor.

Bahsettiğimiz sistem TouchLock olarak adlandırılıyor. Sürücü koltuğunun altına araç hızı ile doğru orantılı bir verici yerleştirilen sistemde, sürücü telefonunu açtığında koltuğa küçük bir elektrik sinyali gönderiliyor, gönderilen sinyal de telefonun bazı ana işlevlerini devre dışı bırakıyor.

Vericinin yalnızca sürücü koltuğunun alt kısmında bulunması, haliyle aracın içindeki diğer yolculara etki etmiyor. Yolcular, telefonlarını istedikleri gibi kullanabiliyor. Yalnızca sürücüyü belirli işlevlerden sınırlayarak dikkatini tekrar sürüşe vermesini sağlayan sistem ile sürücü, arabayı durduruncaya kadar telefonu ile ilgilenemiyor.

Firmalar, hareket halindeki bir aracın içinde yalnızca bir kişiye telefon erişimini nasıl sınırlayacaklarını bulmakta henüz sınırlı bir başarıya sahipler. Hız merkezli teknolojik çalışmalar oldukça iyi işliyor olsa da, sürücü ve yolcu arasındaki ayrım tam olarak gerçekleştirilememiş durumda. Apple’ın yeni patenti; arabayı kimin sürdüğünü belirlemek için sensörleri kullanıyor ancak sensörlerin aktifliği için sürücünün bir Apple Watch kullanması gerekliliği söz konusu. Racelogic ise kullanıcıya Apple & Apple Watch gibi bir zorunluluk kılmaksızın verici dışında başka bir şeye ihtiyaç duymadan aktif bir şekilde çalışabiliyor.

YORUMLAR