#Genel

DMOZ yıllar sonra tasarımını değiştirdi

İnternette özellikle reklam değil, değer amacı taşıyan kaliteli web sitelerini listelemek için hayata geçirilmiş açık kaynak dizin projesi DMOZ (Open Directory Project) uzun bir sürenin ardından arayüzünü yani site tasarımını değiştirdi, daha modern bir tasarımla güncellenen DMOZ ile ilgili kullanıcı görüşleri hakkında henüz bir veri bulunmuyor fakat bize göre bu çok geç kalınmış bir değişiklik.

Gönüllülerden oluşan DMOZ‘un dünya çapında 90.000’den fazla gönüllü aktif editörü bulunuyor ve dizinde 90 dilden toplamda 3 milyondan fazla web sitesi listeleniyor. Google, Bing, Yandex, Lycos ve diğer birçok arama motoru DMOZ verilerini kullanarak listemelerini gerçekleştiriyor çünkü DMOZ gönüllülerden oluşuyor ve yıllardır bozulmamış sağlam bir altyapıyla hizmet veriyor.

dmoz tasarım

Uzun yıllardır Türkçe dil seçeneğiyle de listeleme yapan DMOZ tasarımı hakkında Türkçe forumlarda eleştiriye maruz kaldığını görüyorduk çünkü yaklaşık 10 yıldır aynı tasarımı kullanıyordu. Bu DMOZ için çok radikal belki de devamlılığını sağlayacak bir tasarım değişikliği oldu diyebiliriz. Gelecekte DMOZ’da ne gibi değişiklikler olacağını hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR