#Genel

Doğum günün kutlu olsun WEB!

25 yıl önce tam da bugün ilk web sitesi yayınlanmaya başladı, sadece dünyada bulunan birkaç internet bağlantısı olan bilgisayardan birkaç ziyaretçinin ziyaret ettiği bu web sitesi bugünkü medya ve iletişim teknolojilerinin ayrıca internet teknolojilerinin çıkış noktası.

1991’de internet konusunda çalışmalar son evresine ulaşmış ve herkesin ulaşabileceği bir ağ haline getirilmek istenmiştir, bu ağ bugün herkes tarafından ulaşılabilen internetin bilgi sistemi olan WWW (World Wide Web) için tasarlanan web sitelerini oluşturdu. Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşturuldu.  Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir.

Web'in kurucusu

Web’in kurucusu Tim Berners – Lee

Elbette o günden bugüne çok şey değişti, bugün milyarca web sitesi HTML dışında birçok farklı kodlama diliyle kodlanarak yayın hayatına başlamakta aynı zamanda binlerce web sitesi de yayın hayatına son vermekte bir de bunun dışında kalan bir grup var ki internet uzmanları bu konuya endişeyle yaklaşıyor; uzmanlar internetin gün geçtikçe büyümesinin pozitif yanı olduğu kadar negatif yanı olduğunu da belirtiyor çünkü internet kocaman bir bilgi çöplüğü halini almaya başladı ve WEB’in arka sokağında açılıp unutulan milyonlarca web sitesi bulunmakta!

İlk web sitesinin arşiv görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR