Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknolojik dünyada artık yapay zeka ve robotlar daha çok söz sahibi! Bundan böyle protez bir el, üzerine tanımlanan algoritması ve kamerası sayesinde dokunduğu cisimleri tanımlayabilecek!

Bahsettiğimiz protez el, nesneleri görmek üzere kendisine monte edilmiş bir kamera kullanıyor ve bu kamera sayesinde kullanıcı ile birlikte daha hızlı şekilde senkronize olup tepki süresini hızlandırıyor.

Zeka kontrolü, robotik alanın geleceği gibi duruyor. Bu protez kolun da kendine ait bir beyni olsaydı, işler ne hızlı olurdu değil mi? Henüz bu tam olarak gerçekleştirilememiş olsa da üzülmeyin, bu el sayesinde de işlerimizi öncekinden daha hızlı halledebileceğiz gibi duruyor!

Newcastle Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacının geliştirmiş olduğu bu protez el, basit bir Logitech web kamerası kullanarak nesneleri görebiliyor, bunları değerlendirip kavramak için de belirli bir algoritma kullanıyor. Projede yer alan öğretim görevlisi Nazarpour, “Yapay zeka kullanılarak cevap verebilen biyonik bir el geliştirdik.” diyor. Araştırmanın nihai amacı ise; basınç ve sıcaklığı algılayabilen biyonik bir el ortaya çıkarmak.

Aynı araştırma ekibi daha önce, geliştirmiş oldukları teknolojiyi kanca protezi kullanan iki gönüllü üzerinde hızlıca test etmişti. Şimdi ise, ürünü geliştirmek için Newcastle Freeman Hastanesi’ndeki hastalara protez eli sunmayı hedefliyor. Nazarpour, bu yeni gelişme için ise “Nihai hedefimize doğru atılmış büyük bir adım!” yorumunda bulunuyor.

YORUMLAR