#Girişimcilik

Elon Musk: (Sıkıcı) geleceği inşa ediyoruz

Seri girişimci Elon Musk, uzayı, yolları, çatıları (solar sistemler) ve hatta şimdi de tünelleri fethetmeye hazır.Twitter’da basit bir düşünce olarak başlayan  ve tamamen hak ettiği isim ile ‘The Boring (Sıkıcı) Company’ tamamen açılmış bir start-up a dönüştü.

Şirket dün (17 May), web sitesine spesifik hedefleriyle yeni bilgileri bolca sunan bir Sıkça Sorulan Sorular sayfası ekledi.Peki The Boring Company’nin en göze çarpan projesi Hyperloop sonunda teyit edildi mi?

SSS sayfasında Musk ilk ilhamının ne olduğunu açıklıyor:  ’’Sıkıcı trafik probleminin çözümünü bulmak’’
Çözüm üç boyutlu gitmek; ya uçan arabalar yapmak – Musk bu fikri pek uygulanabilir bulmadı- ya da yer altından giden arabalar yapmak. Yani diğer opsiyon ‘aşağıdan gitmek’ ve tüneller inşa etmek’ diye açıklıyor site.

Projenin hava koşullarına dayanıklılık sağlayacak, inşa edilebilecek limitsiz katlı tünelleri uygun fiyat avantajı sağlamıyor  ama hatalı çalışması sonucu gökyüzünden düşecek araçlardan daha iyi. Ama problem var.Öncelikle ilk sorun maliyet.Diğer sorun ise var olan tüneller Hyperloop podlarını desteklemiyor. Musk’ın yeni şirketi bunu çözmek üzere. Mevcut durumda,tünelleri kazmak çok pahalı, bazı projelerle 1 kilometrenin maliyeti, 1 Milyar Dolar olarak hesaplandı.Tünel ağını uygulanabilir yapmak için 10’dan fazla tünel maliyeti faktörünü aza indirgemek gerekiyor diye açıkladı SSS.

Hyperloop

Tünelleri daha etkili ve verimli kılmak için, tünelin çapı 4 metreden (14 feet) daha az olmalı-oysaki normal tüneller (tek şeritli yol tünelleri) yaklaşık 8.5 metre(28 feet)-Bunu yapmak için Musk’ın tünel şirketi ‘elektric sled (elektrikli kaykay-kızak)’ kullanacak. Musk’s Tunnel Boring Machine (TBM) — ya da Godot ilk tünel ağını kazmak için hazır. Bununla birlikte TBM hala salyangoz kadar bile hızlı değil, Musk tüneli daha hızlı kazmak için yeni yollar bulmak konusunda azimli -‘yarışta salyangozu bozguna uğratmak- bunu TBM’nin hızını artırarak ve maliyeti düşürerek yapmayı hedefliyorlar.

Hyperloop Onaylandı! 
Şu an bir makine Los Angeles’da bir bölgede tüneli kazmaya başladı. Ama gerçekten bu tüneller ne anlama geliyor? Öncelikle çok fazla düşünce Musk’ın tünellerinin diğer herhangi bir tünel gibi olacağı yönünde, ancak Musk’ın Instagram postunda belirttiği üzere tüneller daha uzun ve potansiyel olarak daha bağlantılı: LAX’tan Culver City’ye, Santa Monica, Westwood ve Sherman Oaks, kadar uzanıyor olacak.

Yukarıda sözü geçenleri, daha da detaylandıralım. Şirket tanıtıldığından beri çok fazla bu tünellerin asıl amacının Hyperloop ile birlikte çalısmak mı olduğu konusunda yorumlar yapıldı.

Asıl düğüm noktası burası: ‘ The Boring Company sadece arabalar için değil.’ Elektrikli kaykaylar otomobilleri,ürünleri ya da insanları taşımak için kullanılacak gibi gözüküyor. Ve eğer bir vakum yapısı eklenirse Hyperloop Podu 600+ mil/saat hızla seyahat edebilecek diye açıklıyor site. Hyperloop un bir diğer fikri ise Musk’ın ulaşımda devrim yaratacağı.

Uzun mesafe seyahatlerini hem hızlı hem de uyguun fiyatlı hale getirerek ve dünyadaki bireyleri birbirine bağlamaya vaat ediyor.2013’ün başlarında tartışılan elektromanyetik güç tabanlı itici güç taşıma sistemi benzeri görülmemiş hızlarda ilertilebilen bir itici güç kullanacaktı.

Avrupa, Amerika ve Ortadoğu’daki şehirler kendi Hyperloop kanallarını benimseme konusundaki ilgilerini dile getirdiler ve çalışma grupları bu konsepti gerçeğe dönüştürüyorlar. Musk, doğrudan bir Hyperloop teknolojisi üzerinde çalışan bir şirkete sahip olmadığından, onu gerçeğe dönüştürmek çin çeşitli girişimler peşinde. Şimdi, The Boring Company ile Musk, harekete geçirdiği çeşitli Hyperloop ile alakalı çabalarını başlatmak ve test etmek için bir platform oluşturuyor.

Elon Musk ‘un The Boring Company’yi açıkladığı TED konuşmasını izleyebilirsiniz;

Kaynak: https://futurism.com/5-elon-musk-has-finally-confirmed-what-the-boring-tunnels-hes-making-are-for/
YORUMLAR