#Girişimcilik

Elon Musk’ın hayatından bazı kesitler ve bilmedikleriniz

45 Yaşındaki Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimci Elon’ın öncelikle hayatına 3 madde ile bir göz atalım;

1- Musk Pretoria’da Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın (Errol Musk) oğlu olarak doğduelon musk

2- Henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” dedi ABD’ye taşınmak istediğini şöyle dile getirdi: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

elon musk gençlik

3- Lisans eğitimleri ve Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, Musk girmek istediği üç alan tespit etti: “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan. İnternet, temiz enerji ve uzay!

21’inci yüzyıla damga vuran mucit ve girişimcimiz Elon, kariyeriyle ufkumuzu açmakla kalmadı, keşfettiği alanlarla harikalar yaratarak genç girişimcilere ilham kaynağı oldu. Bunlar:

1-PayPal

elon musk paypal

Musk 1999 yılında, çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Daha sonra, X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi de bünyesine alarak PayPal’ı oluşturdu. 2002 Ekim ayına geldiğimizde PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

2- SpaceX

space x elon musk
Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kuruldu. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeyi amaçlamış, fırlatma araçlar geliştiren ve üreten bir şirkettir. Şirketin ilk uzay aracı Dragon iken, ilk iki fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9. Musk, inandığı, ‘’uzayın keşfi insanlığın bilincini, korumak için değilse de, genişletmek için önemli bir adımdır.’’ düşüncesi ile çok gezegenli bir hayatın, insan ırkının, hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabileceğini savunuyor. SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir araç yanaştıran ve göndermiş olan ilk ticari şirket olarak tarihe geçmiştir.

3- Tesla Motors

Elon Musk

Elon Musk – Temiz bir şehir istiyorsak elektriğe muhtacız.

Silikon Vadisi merkezli, yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen bir otomotiv firması; Tesla Motors. 2003 yılında firma, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple faliyetlerine başladı. Projeye Elon Musk, 2004 yılında katıldı. Devam eden yıllar içinde ekip; farklı sektörlerden mühendislerle genişledi.

4-SolarCity

Temmuz 2006 yılında, SolarCity, Peter ve Lyndon Rive kardeşler tarafından kuruldu,kuzenleri olan Elon Musk, güneş şirketi için başlangıç konsepti önerisiyle şirketin kurulmasına yardımcı oldu ve şirketin yönetim kurulu başkanlığına geçti. 2012’de Musk, SolarCity ve Tesla Motors’sun çatı üzerindeki güneş panellerinin elektrik şebekesi üzerindeki etkisini yumuşatmak için elektrikli araç bataryalarını kullanmak üzere iş birliği yaptığını duyurdu. Günümüzde, şirket, güneş panelinden şarj istayonuna kadar çeşitli amaçlar için kullanılan sistemleri tasarlamaktadır.

Musk’a Dair Bi’kaç bilinmeyen şey;

1–12 yaşında ilk bilgisayar oyununu kodladı ve sattı

2-Tesla Model-S tek bir şarjla yaklaşık 400km yol yapabiliyor.

3- California’da trafikte bunaldığı bir gün, trafik düzenleme konusunda çalışan bir vakfa 50.000 dolar bağış yapmışlığı var’mış. 🙂

4-”Hyperloop” ismini verdiği özel ulaşım projesi diyoruz, bizzat kendi tasarımına hayran kalıyoruz.

5- 5 çocuk sahibi

Gerçek Dünya’nın Kahramanı: Musk; “Sabah uyanınca geleceğin daha iyi olacağını düşünüyorsanız o gün aydınlık bir gün olacak.” diyor. Bizlere de daha iyi sabahlar için çalışmak düşüyor.

YORUMLAR