#Teknoloji

En pahalısı bizde, akıllı telefonlara zam!

Dünyanın en pahalı akıllı telefon satışında Türkiye liderliği bırakmıyor, üstelik yeni vergi türleri ortaya çıkarak gün geçtikçe akıllı telefon ve bilgisayarlara zam gelmeye devam ediyor.

İnternet yoluyla radyo ve TV yayını alabilen cihazlar  ( yani neredeyse bütün internet bağlantısı olan cihazlar) TRT bandrolü uygulaması kapsamına alındı. Bununla birlikte bütün akıllı telefon ve bilgisayarlara TRT bandrolü vurularak Türkiye’de satılması için %6 ek vergi ödenmesi gerekecek.

TRT’ye ödenecek olan vergi neredeyse internet bağlantısı olan cihazların hepsinden temin edilecek çünkü ”internet yoluyla radyo ve tv yayını alabilen cihazlar” ibaresi çok geniş bir alanı kapsıyor, sanıyoruz ki internet bağlantısı olmayan bir akıllı telefon veya bilgisayar yok dolayısıyla bütün cihazlardan internete bağlanılabildiğine ve televizyonların canlı yayınları izlenebildiğine göre bu vergi her cihazdan rahatlıkla alınabilecek.

TRT gün geçtikçe karını artırmaya devam ederken olan tüketiciye oluyor elektronik eşya piyasasının en pahalı ürünlerini Avrupa’ya göre geliri düşük olan Türk vatandaşları almak zorunda kalıyor.

YORUMLAR