#Genel

Facebook, yeni canlı yayın özellikleri ile oyuncuları hedef alıyor

  Günden güne değişim ve gelişime uğrayan Facebook’un farklı alanlarda yaptığı çalışma ve yeniliklerini fark etmemek imkansız. Facebook’un bu defa getirmeyi planladığı özellikler ise oyuncuları hedef alıyor. Yeni özellikler ile “canlı”, işlevselliğini biraz daha genişletiyor.

 

Facebook’un halihazırda olanak sağladığı akıllı telefon üzerinden yapılabilen canlı video yayın akışı özelliğinin yanı sıra artık bilgisayarlarınızdan da canlı yayın akışı yapabileceksiniz. Ayrıca web kameralarınızdan görüntü yayınlayabilecek veya ekran üzerinde olup bitenleri arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz. Facebook’un getirmeyi planladığı bu özellikler, özellikle canlı video oyunları oynayanlar için yararlı olabilir. Facebook, bu özellikler ile Twitch ve YouTube Gaming’e de rakip oluyor diyebiliriz.

 

 

Yakın bir zamanda bu özelliklerin Facebook’a entegre olmasıyla birlikte Facebook hesabına sahip herhangi bir kullanıcı, bilgisayarından canlı video akışı yapabilecek, masaüstü ekran görüntüsünü paylaşabilecek, dahası ekranındaki grafikleri, başlıkları ve yer paylaşımlarını ekleyebilecek veya masaüstü ekranı ile web kamerası arasında geçiş yapabilecek. Haber akışının üst kısmında ise, kullanıcıların yayınlarını kimlerin izleyebileceğini düzenleyebilecekleri ve canlı video akışlarının içeriği hakkında diğer kullanıcılara bilgi verebilecekleri bir “Canlı Video” düğmesi bulunacak.

 

 

Yeni gelecek olan bu özellikler, canlı video oyuncuları için öğretici içerikler hazırlamaya da imkan tanıyor. Facebook, bu kez de oynadığı oyunları başka insanlarla paylaşmayı seven oyuncuları hedef alarak, deneyimlerini paylaşmak isteyen kullanıcıların Open Broadcaster Software, Wirecast, XSplit gibi belirli yazılımlara olan gereksinimlerini de ortadan kaldırmış olacak.

 

 

Facebook’un masaüstü yayınları, Twitch gibi web sitesinden ulaşılabilen servislere benziyor. Ancak Facebook ile oyuncular, izleyicilerini (arkadaşlar, belirli bir grup, halk vb.) kendileri belirleyebiliyor. Yapılan canlı yayın akışının kişilerin haber kaynağında dahi görülebilir olması dolayısıyla kullanıcılar yeni bir servise abone olmak zorunda kalmıyor.
Facebook Live, dünyanın dört bir yanındaki genç oyuncular arasında popüler olan Twitch’i hedef alan tek rakip değil. 2015 yılında başlatılan Google’ın YouTube Gaming’i, oyunculara YouTube’da video oyunlarına canlı akış paylaşımı için özel bir platform sunmuştu.
Facebook, varolan hesapları aracılığıyla doğrudan 1,5 milyar kullanıcısına bu fonksiyonu sunacak.

 

 

 

 

ETİKETLER
YORUMLAR