#Genel

Facebook’un insansız hava aracı Aquila uçuşunu tamamladı

Facebook’un 2013 yılında başlattığı  internet.org   projesinin araçlarından birisi olan insansız hava aracı Aquila ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.

Internet.org projesi Facebook tarafından desteklenen bütün dünyada internet erişim sağlamak yani interneti bütün dünyada yaymayı amaçlayan bir proje, özellikle Afrika’nın iç kesimlerinde veya ekonomik olarak internet kullanmak için yeterliliğe sahip olmayan milletler için hizmet vermeyi planlayan proje 2013 yılından bu yana bizzat Mark Zuckerberg’ün desteğiyle ilerlemekte.

Projenin önemli araçlarından birisi olan Aquila insansız hava aracı normalde internet erişimi bulunmayan coğrafi bölgelerin üzerinde uçuş gerçekleştirerek internet ağının o bölgelerde de kullanılmasını hedefliyor. Aquila’nın bir diğer özelliği ise çevreye zarar vermeden hizmetlerini yerine getirmek çünkü Aquila tamamen güneş enerjisiyle besleniyor.

[haber id=”634″]

Arizona’da bir havaalanından havalanan Aquila normalde görevi itibariyle 30 dakika uçması planlanırken herşeyin yolunda gitmesiyle bu süre 3 katına çıkarıldı ve 96 dakika boyunca sorunsuz uçuş gerçekleştirdi. Aquila hakkında Facebook’un yayınladığı bir infografiğe dayanarak kanat uzunluğunun bir Boeing 737 ile aynı olduğu ve şaşırtıcı şekilde yalnızca 3 saç kurutma makinesi kadar enerji harcadığını öğrendik bu gelişmiş insansız hava aracı teknolojisinin Facebook için çok ciddi bir başarı olduğu şüphesiz, Facebook’un birkaç yıl içerisinde Aquila filosu oluşturarak interneti yayma görevine başlaması planlanıyor.

YORUMLAR