#Girişimler

Facebook’un Internet.org Projesi

Günümüzde dünya nüfusunun yalnızca 3’te birinin yani ortalama 2.7 milyar kişinin internete erişim imkanı bulunmakta elbette bu erişim de herkes için aynı kalitede değil ancak yinede erişebiliyorlar.

Dünyanın kalan 3’te 2’si ise internete hiç erişemiyor ya da internet kullanabilmek, teknolojik cihazlar satın alabilmek veya hepimiz için basit bir iş olan Google’da arama yapabilmek için ilaç, gıda veya internet arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün önderliğinde hayata geçirilen Internet.org projesi dünya çapında internetin daha adil dağıtılması, internet hizmetlerinin geliştirilmesi, internet ağının daha çok yere daha uygun fiyatlara sunulmasını amaçlıyor, projesi Zuckerberg dışında Google, Yahoo gibi büyük firmalarda sponsorluk sağlayarak destekte bulunuyor.

Projenin amacı küresel iş birliği ile dünya çapında internete ulaşım için geliştirilecek yeni teknolojik altyapılara destek verip (öncelik yoksul ülkelerin) internet kullanıcılarını dünya çapında 5 milyara çıkartmak.

Bir bakıma baktığımızda çok iyi bir proje olarak görünüyor zaten kötü bir proje diyemeyiz ancak internet kullanıcıları artarak Facebook’un Google’ın veya diğer dev internet firmalarının kasasına daha fazla para gireceğini de unutmamamız gerekiyor, yani dünyanın kurtuluşuna adanmış kusursuz bir iyilik projesi diyemeyebiliriz yine de sıra dışı bir proje olduğu inkar edilemez.

YORUMLAR