#Genel

Facebook’un Snapchat Harekâtı Messenger Day güncellemesi ile devam ediyor

Teknoloji devi Facebook, Snapchat’i satın alamamış olabilir ancak Snapchat’in özelliklerini her geçen gün kendi platformuna geçirerek Snapchat kullanıcılarını da Facebook cephesine çekmeye çalışıyor gibi görünüyor. Facebook’un yeni Snapchat hareketi ‘Messenger Day’ şu an güncelleme ile iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek durumda.

Bu Snapchat türevi uygulama bir süre önce Instagram’a ‘Hikayeler’ adı altında eklenmiş ve daha sonra da Whatsapp’a gelmişti. Bitti mi? Hayır tabi ki! Bu kez de ‘Messenger Day’ adıyla ‘Hikayeler’ özelliği Facebook Messenger’a geldi. Güncellemeyi yapanlar yeni özellikten bugünden itibaren faydalanabilecek.

Esasen hikayeler özelliğini ele alan Messenger Day ile ‘My Day’ adı altında anılarınızı bir günlük gibi kaydedebiliyor ve bunları paylaşabiliyorsunuz. Bir rastlantı olsa gerek ki paylaşımlarınız Snapchat uygulamasında olduğu gibi 24 saat sonra siliniyor. Messenger Day’in Snapchat ve Instagram’a göre en büyük farkı paylaşımınızı kolayca seçebilmeniz. Gerisi ‘hikaye’ler ile aynı. Paylaşımınızı kimlerin göreceğini seçerken ise sizlere iki seçenek sunuluyor. Bunlardan birincisi ‘Herkes dahil ama… hariç’, ikincisi ise ‘Özel’ seçeneği oluyor.

Facebook böylece Snapchat’ten farklı olarak gizlilik alternatifi sunuyor, aile halkı veya paylaştığınız hikayeyi görmesini istemediğiniz biri için artık kaygılanmanıza gerek yok. Bu özelliklerin yanı sıra Messenger Day ile birlikte yazı, çizim, emoji ekleme, efekt ekleme gibi seçenekler de bulunuyor. Peki güncellemenin detaylarından bahsettik şimdi ise biraz da Messenger Day’i nasıl kullanacağımıza bakalım.

Öncelikle fotoğrafı çektiniz diyelim, sonra gerekli eklemeleri yaptınız. Ardından fotoğrafın sağ altında yer alan ok işaretine basıyorsunuz. Daha sonra açılan ekranda ‘Gününe ekle’ seçeneğini (add to your day) seçerek fotoğrafınızı hikayelerinize ekliyorsunuz.

Son olarak  ”Günüm” seçeneğinin yanında yer alan üç noktaya basarak hikayelerinizi kimlerin görebileceğini seçebiliyorsunuz.

YORUMLAR