#Genel

FBI Bir iPhone Şifresini Daha Kırdı

Geçtiğimiz günlerde Apple ve FBI arasında kriz yaratan olay FBI’ın İsrail menşeili bir firmadan destek alarak iPhone şifresini kırması ve verilere ulaşmasıyla son bulmuştu.

Apple ürünlerinin şifrelerini kırmaya başaran ve artık rahatlıkla verilere ulaşabilen FBI ABD içerisinde polis departmanlarından talep olduğu takdirde artık Apple ürünlerine rahatlıkla erişim sağlayabiliyor.

Associated Press haber ajansının haberine göre bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden bu sefer Arkansas polisi de, bir çifti öldürmekle suçlanan iki gence ait iPhone ve iPod’un şifrelerinin kırılması için FBI’a başvurdu.

FBI artık Apple’a ihtiyacımız yok dedi!

Apple eğer ürünlerimizde bir açık bulursanız lütfen bize bildirin demişti ancak elbette FBI böyle bir açıklamayı Apple ile paylaşmıyor.

 

Apple ürünleri artık yeterince güvenli değil mi?

Bir İsrailli şirket tarafından rahatlıkla şifresi kırılabilen ve verilerine ulaşılabilen Apple ürünleri artık güvenli değil mi? sorusu bana göre çok doğru değil, bence Apple’ın güvenlikle ilgili söyledikleri sadece imajıyla alakalı reklamlardı zira bu İsrailli firma Apple ürünlerinin şifrelerini kırabiliyorsa zaten bunu önceden de yapmıştır yani yeni birşey olmadığını düşünüyoruz, sadece resmi olarak ABD için yeni bir girişim çünkü artık FBI bunu rahatlıkla yapıyor ve kamuoyu ile de paylaşabiliyor.

Yani biz kullanıcılar için değişen pek birşey yok zaten istedikleri zaman verilerimize ulaşabildiklerini biliyoruz.

YORUMLAR