#Genel

FBI iPhone Şifresini Kırmayı Başardı

Apple ile FBI arasındaki çatışma ve dava uzun süredir gündemdeydi.

Mahkeme geçen ay yetkililerin San Bernardino’da 2 Aralık’ta eşiyle beraber ofisine saldırı düzenleyerek 14 kişiyi öldüren Rizwan Farook’un iPhone’una erişebilmesi için, Apple’ın tüm iPhoneları etkileyecek yeni bir yazılım geliştirmesi gerektiği hükmüne varmıştı.

Ancak Apple böyle bir yazılım geliştirilmesinin ve kullanıcı verilerinin FBI ile paylaşılmasının Apple’a güvenen ve bilgilerini paylaşan milyonlarca kullanıcı için bir güvenlik şüphesi oluşturacağını belirterek şiddetle bu talepleri reddediyordu, buna rağmen FBI pes etmedi ve siyasi otoriteler aracılığıyla Apple’a baskı yapmayı sürdürdü ancak yinede tavrından vazgeçmeyen Apple FBI’a yardım etmemekte ve kullanıcı verilerini paylaşmamakta ısrarcı davranmıştı.

FBI iPhone Şifresini kırmayı başardı

 

Bütün bu gelişmelere rağmen FBI iPhone 5C modeli telefonun dışarıdan gelen bir yardımla ( bazı kaynaklar İsrail’li şirketin yardımıyla olduğunu belirtiyor) kırmayı başardığını açıkladı ve Apple’a açılan kamu davası bu sebeple düşürüldü.

Apple eğer sistem şifresini kırmayı başarırsanız bunun bir açık olduğunu ve  hükümetin iPhone’un zayıflıklarını bulması durumunda kendileriyle paylaşmasını umduklarını söylemişti ancak şimdilik hükümet böyle bir paylaşımda bulunmadı.

Bu Bir Güvenlik Tehditi Mi?

Gelişmeler iPhone’un şifresinin kırılabileceğini ve dünya çapında kullanıcıların bütün verilerine ulaşılabileceğini gösteriyor bu da Apple’ın ve diğer teknoloji şirketlerinin korktuğu gibi bir ”güvenlik tehditi emsali” yaratıyor, Apple bunun üzerine nasıl bir açıklama yapacak ve nasıl bir adım atacak takipteyiz.

YORUMLAR