#Teknoloji

Ford, araçlarına Android Auto ve Apple CarPlay ekleyecek!

Ford Android Auto ve Apple Carplay özelliği getiriyor. Ford, geçtiğimiz yıl Tüketici Elektronik Fuarı’nda vaat ettiği Android Auto ve CarPlay sistemini güncellemeyle SYNC 3 ile donatılmış 2016 model araçlarda başlatıyor.

Ford sürücüsü, otomobilinin şimdiye kadar ki dahili kurulumuna yerleşmiş işletim sisteminin değişime ihtiyaç duyması halinde yeni bir bilgi-eğlence sistemi alabilecek. Bu sayede Apple ve Google’ın araç içi bilgi ve eğlence platformlarına erişebilecek.

FORD SYNC, vereceğiniz son derece basit sesli komutlarla çalan müziği yönetir, telefonla arama yapar, gelen çağrıları yanıtlarsınız. Örneğin, cep telefonunuzda “ev” adıyla kayıtlı numaranız varsa “Ev ara” demeniz yeterlidir; sistem bu numarayı otomatik olarak arayacaktır. Sistem, cep telefonunuza gelen SMS mesajlarınızı da size sesli olarak okuyor.

Hava yastıklarının (diz havayastığı hariç) açıldığı ya da yakıt sistemine akışın kesildiği bir kaza durumunda devreye giren bu teknoloji sizin yerinize 112 Acil Yardım servisini arıyor. Yaşamsal öneme sahip yardımı sağlamak amacıyla geliştirilen sistem, kaza konumunu bilmediğiniz veya söyleyecek durumda olmadığınız zamanlarda GPS koordinatı gibi kritik bilgileri acil yardım birimlerine bildirir.

Ford’un kendi bünyesindeki SYNC 3 sistemi oldukça iyi değerlendirmeler aldı, ancak gerçek olalım – Android Auto veya CarPlay çoğu kullanıcı için büyük bir gelişme olacaktır.  Ford, kendi dahili navigasyon sistemi ve AppLink gibi -her iki sistemin etkin olmasına rağmen- çoğu SYNC 3 özelliğinin devre dışı bırakılacağını söylüyor. Sürücüler, navigasyon için Google veya Apple Haritalar özelliklerini kullanabilecek. Ayrıca sürücüler, Spotify, Skype veya Amazon Sesli Kitaplar da dahil olmak üzere kullanılabilir olan tüm Android  veya iOS uygulamalarına yön verebilirler. Google’ın yazılımı, yalnızca müzik ve navigasyon ile kısıtlı değil. İşletim sistemi, otomobilin klima, sunroof ve pencereleri kontrol eden üniteler için de imkan sağlıyor.

Android, Aplple CarPlay’e göre daha kapsamlı  olduğu için, kullanıcılar ve otomobiller daha fazla özellik ve seçenek sunan Android Auto işletim sistemine yön vereceklerdir. Örneğin, Google I / O sunumunda yapılan bir demoda Audi, Android bildirimlerini ve adım adım ilerleyen GPS yönlerini aracın kontrol paneline nasıl aktarabileceğini gösterdi.

Bu arada hem Audi hem de Volvo, Android’i kendi bilgi-eğlence sistemlerinin omurgası olarak benimseyeceklerini açıkladı. Güncelleme de, otomobil üreticilerinden Audi ve Volvo’nun yaklaşmakta olan otomobilleri için Android’i ana işletim sistemi olarak kullanacaklarını açıkladıklarından sonra geldi.


Google Android Auto Güncellemesini gerçekleştirmek için;
  Wi-Fi bağlantısına sahipseniz, aracınızı bir  Ford bayisine götürerek güncelleştirebilirsiniz. Ya da güncellemeyi bir USB sürücüye indirin daha sonra da arabaya manuel olarak takıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme için, Ford’un owner.ford.com adresine girerek aracınız için doğru sürümü indirmeniz gerekecek. Android Auto, Android 5.0 ve üstünü çalıştıran akıllı telefonlar için uyumludur.

Apple CarPlay Güncellemesini gerçekleştirmek için; Apple Carplay güncellemesi için en yakın bayiliğe gidip aracınızın USB hub’ını yükseltmeniz gerekiyor. CarPlay, iOS 7.1 veya daha yenisi ile güncellenen iPhone 5 veya sonraki sürümüyle uyumludur.

YORUMLAR