#Genel

Gelecek hiç bu kadar yakın olmamıştı: Microsoft AR Compact

Yıllar önce hayal dahi edemeyeceğimiz teknolojik yenikliklerin birer birer gerçekleşmesini izliyoruz. Gökyüzündeki dronelar, neredeyse her işi yapabilen robotlar, insan vücuduna entegre olabilen microçipler, uçan arabalar, gerçek olmayan dünyalarda dilediğinizi yapabilmenize imkan sağlayan VR (Sanal Gerçekçilik) gözlükleri, şimdi ise gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştirecek olan AR (Arttırılmış Gerçeklik) gözlükleri ile gelecek hiç bu kadar yakın olmamıştı.

AR(Arttırılmış Gerçeklik) de neymiş diyorsanız sizleri AR  ile ilgili yazımıza alalım. Arttırılmış gerçekliği ilk olarak Microsoft’un Hololens ürünü ile deneyimleme şansını yakalamıştık. Birden fazla alana uygulanabilen AR insanlar tarafından çok beğenildi. AR ile bir roketi açıp içini inceleyebilir, yemek yapmak için karşınıza gelen hazır tarifleri görebilir, Skype’da konuşabilir, televizyon izleyebilir evrenin herhangi bir yerine gidip incelemeler yapabilir ve aklınıza gelebilecek daha bir çok şeyi sanki karşınızdaymış ve gerçekmiş gibi deneyimleyebilirsiniz.

Kendi dünyanızı yaratıyormuş hissini veren AR, bu kadar güzel özelliği ile bizleri mest ediyor olsa da bir sıkıntısı vardı. AR’ı ilk kullanabildiğimiz ve Microsoft’un ürünü olan Hololens adındaki arttırılmış gerçeklik kaskını sürekli giymek biraz zor oluyordu ve portatif bir ürün değildi, dilediğiniz yere sürekli yanınızda götürmeniz zordu, Microsoft’un bu soruna bir çözüm bulması gerekiyor derken bir baktık ki bu konuda zaten bazı araştırmalar yürütülüyormuş ve yakın bir zamanda bizlerle günlük hayatta giydiğimiz numaralı gözlükleri andıran bir prototipin tasarımını paylaştı.

Microsoft Hololens’in çılgınca gözüken kaskının verdiği futuristik havadan sonra aslında tasarım olarak göze çılgınca gözükmeyen ve gayet sade olan prototipin tasarımı aslında bizlere çokta yabancı olmayan ve gelecek ile ilgili filmlerdeki bir gözlük veya bir ajanın giydiği çoklu işleve sahip bir gözlükten çok da farklı değil. Kullanıcının günlük hayatta her yere götürebileceği boyutlarda olması gözlüğün kullanımını çok büyük oranlarda arttıracaktır. Biraz yüksek olan fiyatından dolayı halen belirli bir kesime hitap ediyor olsa da Holelens’in portatif modeli ile birlikte fiyatını düşürmesini umuyoruz.

Arttırılmış gerçekçiliğin geleceğinin nereye gittiği halen soru işareti olsa da büyük firmaların halihazırda AR’a yönelik yaptıkları çalışmalar bunu daha iyi gösteriyor. Bizler Microsoft’un haricinde Facebook’un da AR gözlükleri konusunda bazı çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Hatta Mark Zuckerberg bu çalışmalarından ve AR’ın geleceğinden, yazılımcılara yönelik yapılan F8 konferansında da bahsetmişti. Uzun süre sessizliğini koruyan Google ise geçtiğimiz günlerde gerçekleşmiş olan I/O 2017 konferansında diğer firmalardan farklı olarak Görsel Konumlandırma Hizmetini(VPS) kullanacağını belirtmişti. Snapchat gözlükleri ise spesifik olarak snap çekmemize yarayan bir gözlüğü piyasaya sunmuştu bazı söylentiler Snapchat’in AR yükseltmesi yapabileceği yönünde. Apple cephesinden halen bazı söylentiler dışında bir ses sedanın olmaması ise şaşırtıcı. Son hız devam eden çalışmalar sayesinde gelecek beklediğimizden daha yakın gözüküyor.

YORUMLAR