#Genel

Geleneksel medya ölüyor, internet medyası güç kazanıyor!

Yazılı basın başta olmak üzere yılların medya anlayışı 2000’li yıllardan sonra çok hızlı şekilde değişmeye başladı, alışılagelmiş ”gazetecilik” anlayışı kağıt üzerinden kurtularak ”dijital” alanda ivme kazanıyor.

Özellikle genç nesilin çoğu haberleri yazılı basın(kağıt gazete) üzerinden takip etmek yerine internet üzerinden takip ediyor öyle ki televizyon izleme oranları bile gün geçtikçe azalıyor ve televizyon izleyicileri dahi birer internet kullanıcısı haline dönüşüyor, internet her alanda gerçekten hayatımızda büyük değişikliklere yol açtı.

Statista verilerine göre 4 yılda gazete okuyucuları %25 azaldı!

Kağıt gazete tirajları azalırken gazetelerin internet sitelerini giderek daha fazla ziyaretçi ziyaret ediyor.

yazılı medya

Statista verilerine göre 2010-2014 yılları arasında internet medyası genel olarak %83.7 ziyaretçi artışı kazanırken kağıt gazeler %25 tiraj kaybı yaşamış. Aynı şekilde dergilerde %19 ziyaretçi kaybına uğramış.

Televizyon kanalları dahi yerini internete bırakıyor.

Televizyon izleyicileri bile 4 yılda %6 izleyici kaybetmiş durumda bunun farkında olan büyük televizyon kanalları kendisine internette yer edinmek için web sitelerine daha fazla önem vermeye ve personel yerleşimini buna göre yapmaya başladı ancak bütün bunların yanında Türkiye’de internet reklamcılığında gelirlerin düşüklüğünden şikayet ediliyor. Özellikle bizim gibi büyük ve çok uluslu firmalara bağlı olmayan, kendi halinde yaşamını devam ettirmeye çalışan bloglar için internetten kazanç kaynakları Türkiye şartlarında sıkıntılı.

Türkçe yayın yapan internet basın organları sadece ziyaretçi çekmek amacıyla yayınladıkları başlıklar ve içerikler sebebiyle sektörün reklam geliri kalitesini aslında bilmeden düşürüyor yani kendileri de zarar ediyor. Umuyoruz ülkemizde internet basınının kalitesi İngilizce basınlar kadar artar.

 

[haber id=”1005″]

YORUMLAR