#Teknoloji

Google balonları ücretsiz internet için havalanıyor “Project Loon”

Pek çoğumuz hayatlarımızı iyi hale getiren şeyin ne olduğunu durup düşünmüştür. Bugün diğer bütün kavramları bir kenara bırakırsak hayatımızı iyi hale getiren en mühim şeyin teknoloji olduğunu göreceğiz. Teknoloji insanlığın doğuşundan bu yana hayatımızı her dönem bir öncekinden daha kolay hale getirdi. En ilkel hali ile dumanla haberleşmeyi bile teknolojik bir gelişme sayabilirken, şu an teknolojinin karşısına koyabileceğimiz kavramlar çeyrek asır önce hayal dahi edilemezdi.

Bugün İnternet, evde, işte, yolda, tatilde ve her yerde zaruri ihtiyacımız haline geldi. Bir zamanların arama motoru, şimdilerin ise teknoloji devi Google, bu ihtiyacı herkes için ücretsiz olarak karşılamayı hedefliyor. Üstelik bunu gökyüzü aracılığıyla yapmayı planlıyor.

Google bu sefer karşımıza “Baloncu Amca” olarak çıkıyor.

Google teknoloji dünyasına aykırı bir proje ile geliyor. Bedava internet projesi ile gezegenimizin uzak bölgelerine erişim sağlamak amacıyla dev balonlarla geniş bir internet ağı oluşturulacak.

Google’ın balonlarla internet dağıtmayı amaçlayan projesi, geçtiğimiz günlerde umut verici bir adım daha attı! Google’ın yaklaşık 4 sene önce başlayan Project Loon projesi, artık Google’ın ana şirketi Alphabet’in bir ürünü ve gerçeğe giderek yaklaşıyor. Google, gezegenimizin uzak bölgelerinde internete erişimi sağlamak üzere dev balonlarla kurmayı tasarladığı internet ağı için önemli bir sorunu aştığını duyurdu. Projeyi yürüten şirket Google X araştırma departmanına bağlı çalışan Project Loon ekibi balonların hareketini belirleyen hava akımlarını tahmin edebilir hale geldiklerini bildirdi. Az sayıda balonun belirli bir bölgede kümelenmesinin projenin maliyetini belirgin şekilde düşüreceğini de vurgulayan Google X direktörü Astro Teller, artık yüzlerce balon kullanmak yerine belirli bölgelerde 10, 20 veya 30 balonla internet hizmeti sağlayabileceğiz dedi.

Şirket bağlantı ağını gelişmiş ülkelerde olduğu gibi milyarlarca dolar maliyetli altyapılar inşa ederek kurmak yerine gökyüzünden internet sinyali sağlayacak tenis kortu büyüklüğünde dev balonlarla temin etmeyi planlıyor.

Nedir bu “Project Loon” ?

Project Loon erişimi zor coğrafyalara internet erişimi sağlamayı amaçlayan, Google tarafından geliştirilen özel teçhizatla donatılmış balonların belirlenen rotalarda uçurularak insanlara internet erişimi sağlayacağı bir projedir. 2013 yılında Yeni Zelanda’da testlerine başlanan projede şimdiye kadar dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca kilometre yol kat edilerek testler başarıyla gerçekleştirilmiş. İnterneti dağıtacak sistemi dünya çevresinde sürdürülebilir bir şekilde sunabilmek için balonların üretiminden yönetimine kadar her aşaması detaylıca düşünülmüş. Yerden yaklaşık 20 km yukarıda dolaşacak balonların 100 güne yakın havada kalması planlanıyor, solar paneller üzerinden enerjisini sağlaması da doğa dostu bir proje olduğunu gösteriyor. Balonlar geliştirilen özel algoritmayla rüzgar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seyahat edecek. Ayrıca balonlar sayesinde felaket gibi durumlarda insanlar en kısa sürede çevrimiçi olabilecek.

“Baloncu Amca” balonlar patlamaz umarız…

Google’ın anlatımlarını dinlediğinizde bu sıradışı fikrin akla gayet yatkın olduğunu düşünüyor, gerçeğe dönüşmeye çok yakın olduğuna inanıyorsunuz. Peki Google X Labs’ten fırlayan bu fikir, gerçekten de hayata geçirilebilir mi?

2013 yılında bir haber sitesine konuşan Balon pilotu ve havacılık mühendisi Per Lindstrand’nin cevabı net: “Hayır”.
Google’la konuştuğunu söyleyen bir başka balon pilotu Sir Richard Branson, fikirlerinin zaman kaybı olduğunu söylediğini ancak şirketin kendisini dinlemediğini iletiyor. “Balonlar patlarlar. Bu yükseklikteki rüzgarların hızı 120 knot’a erişebilir (222 km/saat), bu yüzden orada bir dakika bile kalamayabilirler”. Ancak Google, balonlarının içerisindeki özel yönlendirme sistemi sayesinde onları 100 gün havada asılı tutabildiğini söylüyordu. Geçen yıl Peru’da bir grup balonu küçük bir bölgede üç ay süresince gökyüzünde tutmayı başarmıştı. Tabi ki Google 4 yıl içerisinde yaptığı çalışmalarla ve yeni teknolojilerin de yardımıyla projesini hayata geçirecek gibi duruyor.

project loon balon

Google’ın bu ütopik vizyonunu tehdit eden tek şey fiziksel sorunlar değil. Teknik olarak yeterli altyapıyı oluşturarak atılımını bir ürüne dönüştürmeyi başarabilse bile, politik birçok engel  Google’ın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Çin, Rusya, Kuzey Kore gibi ülkelerin Google’ın balonlarının hava sahası üzerinde dolaşarak aşağıdan bilgi toplamasına izin vereceklerini düşünmek güç. Eğer Google tüm etik ve politik sorunları bir şekilde çözebilirse Project Loon, fiber kablo döşemenin zor olduğu bölgelerde özellikle de Afrika ve Güneydoğu Asya’da internet kullanımını arttıracağı ortada.

Project Loon için Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in  de söyleyecek birkaç lafı var :

Google, Project Loon sayesinde çok daha fazla kişinin tıbbi bilgilere ulaşabileceğini, bunun hayat kurtarabileceğini savunuyor. Ancak üçüncü dünya ülkelerine yardım etme konusunda son derece tecrübeli olan Microsoft yönetim kurulu başkanı Bill Gates, Project Loon’un sağlık konusundaki faydalarından şüpheli.

“Sıtmadan ölürken sanırım yukarı bakıp bu balonu göreceksiniz. Ama bu balonun size nasıl yardım edeceğini bilmiyorum. İshal olan bir çocuğu iyileştirecek bir web sitesi de yok. Dijital devrime yürekten inananlardanım. Büyük sağlık hizmeti merkezlerini, okulları birbirine bağlamak iyi şeyler. Ancak düşük gelirli ülkelerde bunun ne kadar işe yarayacağı tartışılır. Tabi, sıtma için direkt olarak bir şey yapacağınızı söylüyorsanız, bu ayrı bir konu.”

Bir çok insanı ücretsiz internet sahibi yapmak için yola çıkan Google “Project Loon” projesini hayata geçirdiği takdirde çok fazla insanın internete ücretsiz erişim sağlayabileceği ortada umarız Google testlerini başarılı bir şekilde sonuçlandırarak bu projeyi hayata geçirir.

YORUMLAR