#Genel

Google Drive ve Dropbox’a ulaşamamanın maliyeti [Güncelleme]

Teknolojik anlamda ülke olarak bizden kilometrelerce uzaktaki sunuculara bağımlı hale geldiğimizi, en güvenilen hizmeti sunduğunu düşündüğümüz Google ile binlerce Türk firmasının çalıştığını hatta dev Türk firmalarının en kritik dosyalarını bile Google servislerine emanet ettiğini biliyoruz. Zaten günümüz ”bulut teknoloji” devrinde bunların olması da hiç sıra dışı değil ancak elbette kendi dosyalarımızın kendi ülkemizde ”güvenilir firmaların” veri merkezlerinde barınmasını da istemek bizim hakkımız.

Neyse, ülkemizde bu nitelikte güvenilir firma olduğundan emin olamadığımız için Google, Dropbox vb. firmalara şirketlerimizi emanet ediyoruz peki sonra ne mi oluyor? Bir sabah uyanıyorsunuz ve hiçbir dosyanıza ulaşamıyorsunuz çünkü BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bu firmaları güvenliğiniz için engellediğini söylüyor hatta tabiri caizse bunu yaparken ülkesindeki şirketlerin dosyalarının da engellediği firmalarda barındığını bile bile. Şunu söylemeliyim ki kesinlikle bu bir BTK kötüleme yazısı değil tam aksine BTK gibi bir kuruluşun ülkemizde olması iletişimin düzenlenmesi açısından oldukça önem arz ediyor fakat bu kurumun bir anda hiç hafife alınamayacak radikal kararlar alıp anında uygulamaya geçmesi hepimizi şaşırtıyor.

 

Böylesi hızlı alınan bir kararla ve anında yürürlüğe konulan bir engellemenin ülke ekonomisinde zarara yol açacağını şüphesiz ki BTK’nın da tahmin etmiş olduğunu düşünüyoruz ve böylesi bir kararın ancak ciddi anlamda ülke için zarar oluşturacak bilgilerin sızdırıldığında verileceğini biliyoruz dolayısıyla erişime engellenmesi kötü, erişime engellenmemesi de kötü yani olayın her iki tarafı da zarar teşkil ediyor.

Güncelleme 09.10.16 saat 14.45

Tam bu yazıyı yazarken Google Drive ve Dropbox’un ardından geliştiriciler için bir çok hizmet sunan GitHub ve Microsoft’un barındırma servisi OneDrive’ın da BTK tarafından son anda alınan hızlı bir kararla erişime engellendiğini öğrendik.

Böylesi bir manazara karşsısında yazıya nasıl devam etmem gerektiği konusunda aklımda ikilemler ve çekinceler oluştu ancak şunu rahatlıkla anlayabiliyoruz ki ya ülke Redhack tarafından ciddi bir tehdit altında ya da BTK neyin ne kadar önem arz ettiğini bilmeden ve düşünmeden anında istediği kuruluşu engelliyor.

Bu durumun faturasının yine ülke içerisinde bize yazılacağını düşünüyor ve engelin çözüm değil, ülke çapında güvenli yazılım üretmenin yani Redhack gibi kuruluşlar tarafından devletin tehdit edilemeyecek boyutta kaliteli yazılımlar ve güvenlik sistemleri ile korunmasının ve bunların gelişimine destek verilmesinin bir çözüm olabileceğini düşünüyoruz fakat GitHub engellenmiş durumdayken açıkçası bunu da ne kadar düşünebileceğimize pek emin değiliz.

YORUMLAR