#Teknoloji

Google, görünmez reCAPTCHA’yı sundu

Google’ın robot ile insan ayrımı yapması için sunduğu reCAPTCHA sistemi güncellemeyle görünmez bir şekilde kullanılabilecek.

Yılda milyonlarca saldırıyı engelleyen güvenlik testi sistemi “Tam Otomatik İnsan ve Robot Ayrımı Yapmak için Turing Testi” veya yaygın adıyla CAPTCHA, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların insan mı yoksa kötü niyetli bot mu olduklarını, verilen içerikte yazan rastgele harf ve sayıları metin kutucuğuna girerek doğruluğu üzerinden seçebiliyordu.

Gerçek kullanıcıların içeriğe ulaşımını hızlandırmak amacıyla sistemini geliştiren Google ilk olarak 2014 yılında duyurduğu “No CAPTCHA reCAPTCHA” ile tek tuşla onay sağlayan sistemini bir tık daha ileriye götürerek görünmez bir şekilde site arkasından kontrol sağlayabiliyor.

Makine öğrenimi ile geliştirilen bu sistem ile kullanıcıların çerez bilgilerini kullanarak ziyaretçinin herhangi bir tuşa basmasına gerek kalmadan kontrol sağlayabiliyor. Sadece çok şüpheli bir trafik akışında klasik sokak tabelası veya mağaza önü benzeri sorular sorabiliyor.

Siz de Görünmez reCAPTCHA sistemini sitenize entegre etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

YORUMLAR