#Genel

Google neden yavaşladı? [Güncellendi]

15 Haziran 12.00’dan sonra ülkemiz internet ağında ciddi bir yavaşlama rahatlıkla kendini belli ediyor, özellikle Google servisleri ve Google DNS hizmetlerinde yavaşlık üst düzey diyebiliriz. İnternet yavaşlığının hemen ardından sosyal medyada konuyla ilgili birçok başlık açıldı ve yazı yazıldı.

Araştırmalarımız sonucunda bu yavaşlamanın TİB (Türkiye İletişim Başkanlığı) tarafından Google’ın kendi hizmetleri için kullandığı Cache servisinin neden alındığı henüz belli olmayan bir kararla engellendiğinden dolayı meydana geldiği öngörülüyor. Google’ın kendi servisi için kullandığı cache sistemine idari tedbir konulduğunu bu sayfayı ziyaret ederek siz de görebilirsiniz:   http://webcache.googleusercontent.com/

google cache idari tedbir

Cache sistemine idari tedbir konulmasının nedeni henüz belli değil ancak bu idari tedbirin bu sistem için değil de Google servisleri içerisinde yer alan bir veriye (fotoğraf, dosya) erişilmemesi amacıyla yapıldığını düşünüyoruz dolayısıyla bütün Google hizmetleri de bundan etkilenmiş oldu.

Güncelleme

TİB Google Cache servisine koyduğu idari tedbiri kaldırdı ancak internetteki yavaşlık hala sürmeye devam ediyor gelişmeleri takip edip sizlerle paylaşacağız.

 

YORUMLAR