#Genel

Google Paris ofisine vergi baskını

Google, Twitter gibi global internet firmalarının biliyorsunuz ki genelde her ülkeyle vergi konusunda problemleri oluyor, kar marjının çok yüksek olduğu Google’da bu problemlerin ana aktörlerinden birisi halinde yer almakta.

ABD pazarı dışında da operasyon yöneten Google Türkiye, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerle vergi konusunda problemler yaşamakta.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Fransa yargısının uzun soluklu takibi neticesinde dün, Google’ın Fransa’daki tüm faaliyetlerini beyan etmediğine hükmetti ve vergi kaçırma şüphesiyle soruşturma başlattı. Fransız savcılara göre ise teknoloji devi şirket, Avrupa’daki gelirleri ve reklam sağlayıcılara para dağıtımını İrlanda üzerinden gerçekleştirerek büyük oranda vergi kaçırıyor. ( Apple ve Twitter’da aynı şekilde operasyonlarını İrlanda üzerinden gerçekleştirmekte)

Belki de hiç beklemediğimiz bir Avrupa ülkesi olan Fransa’da konu vergiye gelince işler değişiyor, Google’dan geçmiş yılların da vergisini talep eden Fransa’da  olay gittikçe büyüdü ve en sonunda  bu sabah Paris’te polis Google Paris ofisine bir şafak operasyonu düzenledi. Saat 05.00’da gerçekleştirilen operasyonda polis dışında  100 civarında uzman araştırmacı, 25 bilgisayar uzmanı ile 5 hâkim görevliydi şirkette hassas dosyalar dahil olmak üzere her konuda araştırmalar sürüyor.

google paris ofisine vergi baskını

 

1,7 milyar avroluk gelirin yalnızca 216 milyonu devlete iletilmiş

Google Fransa üzerindeki kazancı 1,7 milyar avro olmasına rağmen devlete yalnızca 216 milyon avro kazandığını beyan ederek büyük oranda vergi kaçırmış durumda. Elbette Fransa Google’ı internet üzerinde engellemeyecek ama firmaya büyük çaplı operasyonlar yapacağı ve cezalar yağdıracağı kesin.

 

İnternet firmaları her ülkede vergi kaçırıyor

Google, Twitter ve Facebook başta olmak üzere internet firmaları her ülkede eksik vergi beyanı yapıyor Türkiye gibi ofisi bulunmayan ülkelere ise hiç vergi ödemesi yapmıyor, dünya ekonomi piyasasında paranın büyük kısmının internet üzerinden akmasına rağmen global anlamda böylesi bir vergi kaçırma durumu firmaları zengin ederken ülkelerle sık sık sorun yaşamasına sebep oluyor.

Fransa Google ile vergi konusunda varacağı anlaşmayla bir emsal olabilir, hep beraber durumu göreceğiz.

 

YORUMLAR