#Genel

Google’ın İkinci Ekran Uygulaması Devreye Girdi!

Dünya genelinde oldukça ciddi bir şekilde izlenilen yetenek yarışmaları Google’ın son arama güncellemesi ile birlikte artık arama sonuçlarında boy gösteriyor. Beğenmiş olduğunuz yarışmaları arama sonuçlarında görerek onlara oylarınızı sunabileceksiniz.

Türkiye sınırları içerisinde Yetenek Sizsiniz olarak akıllarda yer edilen yarışma formatında Google oldukça büyük bir önemli teknoloji güncellemesi ile yeniliğe imza attı. Vietnam’da sunulan yetenek yarışmalar için artık internet üzerinden oy verilebiliyor. Asya tarafında hayata geçen bu yenilik sayesinde şu anda Hindistan, Endonezya, Vietnam ve Tayland’ın yarışmaları için bir takım oylamalar gerçekleştirilebiliyor.

catpaw[1]

Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen oylamalar esasında geleneksel yöntemde olduğu gibi işlem sürecinde oluyor. Yarışmada oylama sırasında Google’dan arama yaparak ikinci ekran olarak Google’ı kullanarak aktif bir şekilde yarışmada boy gösteren yarışmalara kendi oyunuzu verebiliyoruz.

Şu anda hali hazır bir şekilde test uygulamalarında Google’da gerçekleştirilen oylamalar ile birlikte geleneksel oylamalar toplanarak genel itibarıyla sonuçlar yarışmanın ikinci ekran uygulamasındaki veritabanına kayıt ediliyor. Bu şekilde oylamalara hiçbir şekilde bot gibi sahte tıklamalar dahil olmadan gerçekçi sonuçlar elde edilebiliyor.

Google’ın geliştirmiş olduğu bu özelik Türkiye’deki yarışmalar için ne zaman geleceği henüz bilinmiyor fakat televizyon kanallarında faaliyet gösteren yarışma programlarının kendi formatlarına ait ikinci ekran, yan ekran gibi uygulamalar bulunuyor. Program yapımcıların Google’ın sunmuş olduğu özelliğe karşı nasıl bir duruş sergileyecekleri merak konusu.

YORUMLAR