#Genel

Google’ın yeni haber doğrulama sistemi “Fact Check”

  Arama motoru devi Google, sahte haberlere karşı kullanacağı yeni denetleme mekanizması “Fact Check” ile, yalan haberlerin önüne geçmek üzere önemli bir adım attı. Fact Check, birkaç pilot ülkeden sonra Google tarafından Türkiye’ye de sunulacak.

 

 

Gün geçmiyor ki Google, hayatlarımızı kolaylaştıracak çözümlemeleriyle karşımıza çıkmasın. Google yeni haber doğrulama sistemi ile bu defa, arama motorunda çıkan bilgilerin güvenilirliği hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz bir hizmet sunarak bilgi kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor!

 

 

Yeni sisteme göre, etiketlenen haberlerin alt kısmında bundan böyle “Fact check by X”, yani, “Gerçeklik kontrolü X tarafından sağlandı.” gibi bir ibare yer alıyor olacak.

Google tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamada, “Bu yeni etiket her arama sonucunda görülmeyecek ve haberlerin doğruluğunun kontrolü kesinlikle Google tarafından sağlanmayacak. Üçüncü parti olarak adlandırılan şirket ya da şahıslar bu kontrolleri sağlayarak, okuyuculara daha doğru bilgiyi ulaştırabilmek için uğraşacak.” ifadelerine yer verildi. İlk kez ABD Başkanlık seçimlerinde ortaya çıkmış olan Fact Check ile birlikte halihazırda birden çok haber doğrulama sitesi bulunuyor ve Google’ın da oyuna girmesiyle bu sitelerin etkisi bir miktar daha artacağa benziyor.

 

 

  Peki bu doğrulama sisteminin sonuçlarına ne kadar güvenebiliriz?

  Sistem içerisinde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalır mıyız?

 

  • Reklam Faktörü

Her zamanki gibi işin içine öncelik olarak reklam faktörü giriyor. Google tarafından yapılan açıklamaya göre güvenli olduğu belirtilen haberler daha üst sıralara taşınacak, reklam verenler ise bu haber sitelerine reklam vermek isteyecekler. Bu da, reklam payının büyük çoğunluğunun global firmalara kaymasını sağlayacak.

  • Doğruluk – Yanlışlık

Doğru ve yanlış kavramlarının kişiden kişiye göre farklılık gösterebileceği bir gerçek, dolayısıyla doğrulamaları yapan üçüncü parti firmalarının kimin yanında yer alacağı sistemi dolaylı olarak etkileyecek.

  • Amacının Dışında Kullanım

Fact Check, örnek olarak çeşitli istihbarat birimleri tarafından başka amaçlar için rahatlıkla kullanılabilen bir sisteme dönüşebilecek.

 

ETİKETLER
YORUMLAR