#Mobil

Güvenli değilmiş, Telegram hacklendi!

Güvenilirliğiyle mobil mesajlaşma alanına ismini yazdıran Telegram’ın kaderi bugün değişmiş olabilir! Kullanıcıların çoğu tarafından WhatsApp ve diğer mobil mesajlaşma sistemlerine göre çok daha güvenilir olarak bilinen hatta uçtan uca şifreleme özelliğini ilk olarak hayata geçiren uygulama olan Telegram’ın İran kökenli kullanıcılarına ait  veritabanı bugün hacklendi ve 15 milyon İran kaynaklı kullanıcının telefon numarası ve bilgileri hackerların eline geçti.

Telegram’ın güvenilirliği konusunda neredeyse şüphe bile edilmiyordu zira günün her saati güvenliğinden şüphe eden ve tetikte yaşayan çoğu Ortadoğu halkları bundan dolayı mobil mesajlaşmada birinci sırada Telegram’ı kullanıyorlardı ancak Telegram söylediğimiz gibi büyük bir sürpriz yaptı ve herkesi yanılttı!

Saldırıyı henüz bir üstlenen olmamasına karşın İran Devrim Muhafızları Ordusu‘nun destekçisi olduğu öngörülen Rocket Kitten adında bir hacker topluluğu tarafından saldırının gerçekleştirildiği ve bilgilerin sızdırıldığı iddia ediliyor. Geçmişte Telgram’ın kendi şifreleme sistemi olan ”encrypted” şifrelemesini kırıp verilere ulaşabilen hacker ya da hackerlara $200.000 ödül verileceği belirtilmişti bugün saldırıyı üstelenecek olan siber korsan örgütüne bu ödülün verilip verilmeyeceğini açıkçası merak ediyoruz ancak 15 milyon kişinin bilgisini ele geçiren bu kötü niyetli topluluğa bir ödül verileceğine de pek ihmal vermiyoruz.

Sonuç 0larak Telegram hala dünyanın sandığı kadar güvenli bir mesajlaşma tercihi mi yoksa değil mi sorulması gereken asıl soru bu!

4 ay önce yazdığımız Telegram mı WhatsApp mı? makalesini sanıyoruz yeniden elden geçirmemiz gerekecek 🙂

[haber id=”645″]

Telegram konuyla ilgili bir açıklama yaptı, buradan kaynağa ulaşabilirsiniz.

telegram hacklendi

YORUMLAR