#Genel

Haber doğrulama ve analiz platformu Teyit.org yayında

Uzun zamandır Twitter üzerinden doğru bilinen yanlış haberleri, yanlış haber içerik ve görsellerini yayımlayarak bu alanda uzmanlaşan ve ün kazanan gazeteci Mehmet Atakan Foça bir haberin nasıl doğrulanması gerektiği ve Türkiye’deki yanlış yayım formları üzerinde çalışmalarını hızla sürdürüyor ve deyim yerindeyse gittikçe halkın güveninin azaldığı basına ”doğrulanmış haber” konusunda ışık tutuyor. Mehmet Atakan Foça daha fazla insana ulaşmak için İstasyon TEDU’nun desteği ve ekibiyle birlikte Teyit.org adındaki web sitesini birkaç gün önce hayata geçirdi.

Yanlış haberler, yanlış görseller özellikle ülkemiz internetinde ve sosyal medyasında o kadar çok fazla ve bir o kadar hızlı yayılıyor ki, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu takip edemez hale geldik. İnsanlığın çağlar boyunca hiç ulaşamadığı kadar hızlı bir şekilde birbiriyle iletişim kurduğu bu dönemde web sitelerinin yanlış içerik ve yanlış görsellerle haber oluşturması özellikle ülkemiz için ne yazık ki oldukça sıradanlaşmaya başladı.

Reuters Institute for the Study of Journalism’in 2015 Digital News Report’una göre incelenen 18 ülke arasında sosyal medyanın bir haber kaynağı olarak en popüler olduğu ülke yüzde 67’lik oranla Türkiye. Sosyal ağların haber kaynağı olarak sıralamasında Türkiye’den katılımcıların yüzde 69’u Facebook, yüzde 33’ü Twitter, yüzde 33 Google+ ve yüzde 14’ü YouTube’u kullandığını söylüyor. Araştırmaya katılan altı ülke arasında ‘Gördüğüm haberlere çoğu zaman inanırım’ diyenlerin sayısının en az olduğu ülke Türkiye. Böylesi bir karmaşanın içerisinde Teyit.org gibi haber doğrulama, doğrulanmış ve objektif haber sunma gibi bir web platformu ihtiyaç haline geldi diyebiliriz.

teyit ekibi

Kaynak: Twitter @matakanfoca

Teyit.org şuanda Politika, Tarih, Sanat, Eğitim, Bilim – Teknoloji ve Sağlık kategorilerinde haber doğrulama, doğru haber yayımcılığı ve analizi gibi konularda yayımlarına devam etmekte. Ayrıca şüphe duyduğunuz haberlerin doğrulanması için web sitesinde bulunan İhbar sayfasından başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Teyit.org analiz ettiği haberleri web sitesi üzerinde Doğru Haber, Yanlış Haber, Karmaşık Haber ve Şüpheli Haber olarak 4 kategoriye ayırarak anasayfasında yayımlıyor. Teyit.org’u yakından takip ederek gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

YORUMLAR