#Girişimler

Havayı temizleyen bisiklet, “Smog Free Bicycle”

 

 

Uzun yıllardır dünya üzerindeki hava kirliliğini azaltmaya yönelik projelerin başını çeken Daan Roosegaarde şimdilerde, pedal çevirdikçe havayı temizleyen ve temiz hava solumayı sağlayan bisiklet ile yepyeni bir projeye imza attı!

 

 

Hollandalı ünlü tasarımcı Daan Roosegaarde, bundan önce Rotterdam, Pekin ve Tianjin gibi dünyanın en kirli şehirlerinde havayı temizlemek üzere tasarladığı, içinde bulundurduğu karbon yüzükler sayesinde hava kirliliğini hapseden kuleleri ile gündeme gelmiş ve Kickstarter’dan büyük destek almıştı. Roosegaarde’ın hava kirliliği ile mücadele eden bisikleti ise önceki projelerine göre çok daha minimal ve bireye özel.

Havayı temizleyen bisiklet, orijinal adıyla “Smog Free Bicycle”, Daan Roosegaarde’ın havayı temizleyen kulelerindeki teknolojinin benzeri kullanılarak tasarlanmış; bisiklet, pozitif iyonlaşmayı kullanarak yakın çevresini saran havadaki partikül maddelerini etrafından büyük parçalar halinde uzaklaştırıyor, kirli havayı vakumluyor, temizliyor ve sonunda dışarıya temiz hava veriyor.

 

 

Projesini ilk kez Tianjin’deki havayı temizleyen kule açılışında tanıtan Roosegaarde’a bireyin soluduğu havayı temizleyen bir bisiklet tasarlama fikri, Pekin’de sanatçı Matt Hope ve Tsinghua Üniversitesi’nden Profesör Yang ile birlikte katıldığı bir “Smog Free” (hava kirliliği olmayan) atölye çalışmasında iken doğmuş. Hava kirliliğinin ağır etkilerini yaşayan Çin’de Mobike gibi bisiklet paylaşım ağlarının artışından etkilenen Roosegaarde, “Çin’de kullanılan tüm bisikletler havayı temizleyen bisiklet olsaydı ne olurdu?” düşüncesi ile yola koyulmuş.

 “Pekin bir zamanlar ikonik bir bisiklet şehri idi. Bisikleti yalnızca bir kültürel öğe olarak değil, aynı zamanda hava kirliliğinden arınmış şehirlere atılan bir adım olarak geri getirmek istedik.” açıklamasında bulunan Roosegaarde, projesi ile sosyolojik bir yarara da imza atıyor; dünya üzerindeki her bireyin dünyaya bir problem teşkil etmesindense, çözümün bir parçası olmasını ve pedal çevirdikçe üzerinde yaşadığı alana fayda sağladığını birebir hissetmesini sağlamayı amaçlıyor.

 

Daan Roosegaarde, aşağıdaki videoda havayı temizleyen tüm projelerinin temel mantığını bizlere açıklıyor:

 

Peki, bu ve bunun gibi yaratıcı projeler bizleri gerçekten sağlıklı bir yaşama kavuşturabilir mi? Ya da, düşünsenize, yalnız hava kirliliği yerine dünya üzerindeki çevre kirliliğinin tamamını ele alarak, günden güne daha da var olanı engellemek yerine buna neden olan koşulları ortadan kaldırmak üzere hep birlikte mücadele etmek daha iyi olmaz mı?

 

 

 

YORUMLAR