#Sanal - Artırılmış Gerçeklik

Hayal etmiyoruz, şimdi yapıyoruz!

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) nedir? Aslında hayatımızın simülasyonudur. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesneler, gerçek görüntülerin üzerine bindiriliyor, bulunduğunuz ortama internet erişimini ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazları (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunduruyorsunuz ve artık iki dünya içerisinde birdensiniz: Sanal dünya ve Gerçek dünya … Tabii ayırt edebilecek olursanız.

Daha derine inmek istersek, Artırılmış Gerçeklik uygulamalarını QR kodlarının canlandırılmış şekli gibi tanımlayabiliriz. Akıllı telefonlar üzerinden görüntülenen şeklin ya da herhangi bir cismin bilgiye, içeriğe, ankete ya da fotoğraf, resim gibi görsellere çevrilerek ekran üzerinde kullanıcıya yansıması Artırılmış Gerçek’tir. Yani avuçlarınızın içindeki cihaz, ekranı aracılığı ile gerçek hayatta olmayan bir anı, gözleriniz ile baş başa bırakıyor.

Artırılmış Gerçeklik, bir çok teknolojide de bildiğimiz gibi askeri teknolojiler temeli ile ortaya çıkıyor. AR teknolojisinin açığa çıkması da HUD (Head-up display) sayesinde olmuş. Bu teknoloji savaş uçağı pilotlarının kokpitte karşılarındaki ekranlarda ve piyadelerin kullandığı kasklara entegre edilmiş olan gözlükler ile kullanılmaya başlanmış. 1992’de Airbus’ların kablolarının yerleştirilmesi için bir teknoloji geliştiren Tom Caudell “Augmented Reality” terimi ortaya atıyor. Daha sonra 1999’da düzenlenen SiGGRAPH etkinliğinde ‘augmented reality’ ile ilgili ilk örnekler çıkmaya başlıyor.

Peki Augmented Reality (AR) Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Augmented Reality’nin parlayabilecek ilk sektörü pazarlama oluyor. Firmalar, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknolojiyi kullanarak yaptıkları uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve çıkan kampanyalar daha kalıcı bir etki yaratıyor. İnteraktif kitaplar, interaktif broşürler, interaktif ürün paketleri, interaktif billboardlar… derken kendimizi bulunmak istediğimiz bir yerde bulundurabilir, hayatımızı daha da kolaylaştırabiliriz. Mesela, ev bakmak isterken kameramızı apartmanlara yöneltip hangi evin kiralık olduğuna bakabilecek hatta içini gezebilecek, bir restaurantı AR uygulaması ile taratıp oranın yemekleri ile ilgili bilgi alabileceğiz. Sadece pazarlama ya da teknik konularda da değil, AR teknolojisi ile en sevdiğimiz ressamın tablosuna da konuk olabiliyoruz! Örneğin, sevdiğiniz müzeyi AR ile gezip, kahramanlarınız ile göz göze gelebilirsiniz. Hangimiz istemeyiz Atatürk ile göz göze gelmeyi?

21. yüzyılın, teknoloji, endüstri, pazarlama gibi canlı sektörlerinin dışında, AR teknolojisi eğitimde belki de çığır açacak. Bunun için en iyi örnek, belki de Google Glass.

Arttırılmış Gerçekliği daha yakından tanımak için Starbucks Cup Magic, Coventry University, Brights & Stripes uygulamalarına göz atabilirsiniz; tabii Blippar ve Arox bilişimi es geçmemek gerek. Blippar’ın Fenerbahçe ile yaptığı kampanyaya da Fenerbahçe taraftarı; satın alacağı Fenerbahçe tshirtini uygulamaya okutarak, Fenerbahçe’nin şampiyonluk pozunda yer almış oluyor. Ülkemizde faaliyet gösteren Marshall boya da akıma katılanlardan. Geliştirdikleri Visualizer uygulaması ile birlikte duvar rengini uygulama üzerinde kullanıcılarına sunabiliyor. Böylece hangi renk daha güzel durur acaba sorusu, bu uygulamayla boyanmadan yanıtlanmış oluyor.

Peki her şey bu kadar güzel, büyüleyici ve başarılı mı? Sanal dünyanın ve Gerçek dünyanın sınırlarını kaldırıyoruz ve sanal dünyayı gerçek dünyaya taşıdığımızı düşünüyoruz. Oysa yaptığımız, gerçek dünyayı sanal dünyaya taşımak. Strange Beasts eğlenceli kısa filmi ile, sonunda sizi kaçınılmaz bir sonla baş başa bırakıyor. Bakalım siz ne düşüneceksiniz;

YORUMLAR