Teknolojik gelişmelerin hızla geliştiği bu dönemde kimsenin denemeye cesaret edemediği sanal tat ve koku üretimi başta gıda sektörü olmak üzere pek çok sektörden insanların yardımına koşacak.

 

Projeye göre önce bir limonata hazırlıyorsunuz. Sonra hazırladığınız bu limonatadan cihazın üzerinde yer alan bir aparat yardımıyla küçük bir örnek alıyorsunuz. Sonra arkanıza yaslanıp telefonunuz üzerinden arkadaşınıza tadına bakması için mesaj atıyorsunuz. O da yine aynı cihazın diğer bir aparatı olan bardaktan bu limonatanın tadına bakarak size cevap veriyor. Size de inandırıcı gelmedi değil mi?

20-23 Mart 2017 tarihinde Japonya’da düzenlenen TEI 2017 konferansında tanıtılan ve Uluslarası Singapur Üniversitesi öğrencilerinden Nimesha Ranasinghe, Pravar Jain, Shienny Karwita,
Ellen Yi-Luen Do
sayesinde hayata geçirilen “Virtual Lemonade: Let’s Teleport Your Lemonade!” adlı bu proje böyle bir şeyin mümkün olabileceğini iddia ediyor.

Bu cihazın çalışma prensibi resimde de gördüğünüz gibi 3 ana kademeden oluşuyor:

·       Algılama bölümünde her şey içecekten küçük miktarda örnek almamızı sağlayan kalem şeklindeki bir parça üzerinde gerçekleşiyor. Bu parça RGB sensörü yardımıyla hazırlanan içeceğin rengi hakkında bilgiler ölçülüyor. Bu sensör dışında ayrıca pH sensörü kullanılıyor. Bu sensör sayesinde de asitlik derecesi yani tadının ne kadar ekşi olduğu ölçülüyor.

·       İletişim bölümünde hem gönderen hem de alıcı kendi cihazlarına bluetooth teknolojisi ile bağlanabiliyor. Ve ayrıca ölçülen bu bilgiler internet aracılıyla yine kendi yazmış oldukları TasteXML(TXML) adındaki bir programlama dili aracılığıyla karşı tarafa gönderiliyor.

·       Taklit bölümünde her şey içi normalde su dolu olan bardak şeklindeki bir parça üzerinde gerçekleşiyor. Bu parça RGB LED sayesinde sensörden ölçülen renk tonunu taklit ediliyor. Ve ayrıca Dijital Tat Teknolojisi sayesinde bu su dolu bardak bir anda gösterilen pH değerlerine göre taklit edilen lezzetli bir limonataya dönüştürülüyor.

Peki Nedir Bu Dijital Tat Teknolojisi? Ve Nasıl Çalışır?

Teknolojik gelişmeler işitsel ve görsel anlamda oldukça gelişmiş olmasına rağmen tat ve koku alma gibi temel duyu organlarımıza yönelik çok az çalışma yapılmaktadır. Bu boşluğu kapatmak için Uluslararası Singapur Üniversitesi’nde Mixed Reality Lab (MXR) adında bir laboratuvar kuruldu.

İşte bu laboratuvar içerisinde keşfedilen ve geliştirilen Dijital Tat Ara yüzü tat hissini dijital olarak teşvik etmek için geliştirilmiştir. Dili kullanılan elektrotlar sayesinde akım, frekans ve sıcaklık gibi en belirgin özellikler kullanılarak uyarmayı başarıyor. Deney sonuçlarından tatlı ve acı duyguların daha baskın çıkması beklenirken, ekşiliğin ve tuzluluğun uyarılmış ana duyu olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca bu proje için şunu belirtmeliyim ki taklit işlemi gerçekleştikten sonra bardak bölümündeki su değişmiyor. Fakat suyu içerken yukarıda ki fotoğrafta görüldüğü gibi dile ve ağıza temas eden bardağın kenarlarında ki elektrotlar sayesinde o suyun sanki ekşi bir limonata gibi bir hissiyat vermesi aslında bu ürünün kilit noktası konumunda.

Kontrol sistemleri ile sensorlar arasında başarıyla iletişim kurabilmek için bir başka adıma daha ihtiyaç duydular. Ranasinghe, “Tat duyumlarını sayısal olarak iletmek için, yeni genişletilebilir bir biçimlendirme dili biçimi olan TasteXML (TXML), tat mesajlarının biçimini belirtmek üzere tanıtıldı” diyor. Ranasinghe, “Eğlence ve tıbbi (tat hissini yitiren veya tat alma duyusunu yitiren hastalar için) gibi farklı alanları keşfediyoruz. Ancak, ana odak noktamız, özellikle sanal ve arttırılmış gerçeklik alanlarını daha inandırıcı bir hale getirmek için, tat hissini dijital olarak kontrol edilebilir bir medya olarak tanıtmaktır.” Buna ek olarak, duyumların kapsamını daha da genişletmek için tecrübeye koku ve doku eklemek istiyorlar.

Özetle tat ve koku alma gibi duyulara yönelik yapılan çalışmalar belki her yeni çıkan teknolojik cihaz gibi ilkel olabilirler fakat ilerleyen zamanlarda üzerinde yapılacak AR-GE ve inovasyon çalışmaları neticesinde gelişecek ve bizi geleceğin dünyasına bir adım daha yaklaştırabilecek. Bu yapılacak yenilikler gıda, tıp, eğlence, yeni medya ve reklamcılık gibi temel sektörleri etkileyebileceğini de çok açık bir şekilde ifade edebiliriz.

Ayrıca projeden daha ayrıntılı bilgi elde etmek için buraya tıklayınız. Mixed Reality Labs (MXR) hakkında bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz. TEI 2017 Konferansı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru varsa aşağıdaki yorum bölümünde yanıtlamaya çalışacağım…